Czym pomalować altanę drewnianą?

Altana drewniana to bardzo użyteczna konstrukcja, która może przyjąć rozmaite zastosowania w naszym ogrodzie lub na działce. By jednak lepiej ją ochronić, a także ze względu na korzyści wizualne, warto ją od czasu do czasu pomalować. Jak się do tego zabrać?

czym najlepiej pomalować altankę

Czym najlepiej pomalować altankę? Popularne rozwiązania

Jeśli zastanawiamy się, czym pomalować altanę ogrodową, często pierwszym pomysłem, jaki przyjdzie nam do głowy, jest impregnat. Występuje on zarówno w postaci bezbarwnej, jak i wraz z farbą o rozmaitych kolorach. Impregnat świetnie chroni nasze drewno przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, daje również ogromną możliwość dopasowania koloru drewna do własnych potrzeb.

Możemy również zdecydować się na oleje do drewna. One również chronią drewno przed niekorzystną pogodą, pękaniem, a nawet zabrudzeniami czy ścieraniem. Przez to świetnie nadają się np. do pomalowania podłogi altanki. Oleje pozwalają również zachować naturalną, przyjemną w dotyku fakturę drewna.

Możemy wreszcie zdecydować się na lakiery. Chronią one drewno przez długi czas przed pogodą, a nawet uszkodzeniami mechanicznymi. Jak widać, każde z popularnych rozwiązań czym pomalować altankę drewnianą ma swoje unikalne zalety. To od nas zależy, które z nich zdecydujemy się zastosować w naszym ogrodzie lub na działce.

czym pomalować altankę

Czym pomalować altanę – impregnat, olej i lakier w praktyce

Zwróćmy teraz uwagę na to, z czym w praktyce wiąże się malowanie każdym z przytoczonych wyżej preparatów. W końcu to również ma duży wpływ na kwestię, czym najlepiej pomalować altankę.

  • Jeśli chodzi o olej, malujemy nim raz lub dwa razy do roku. Nakłada się go szmatką, pędzlem lub wałkiem.
  • Z kolei, gdy użyjemy lakierów, jedno pomalowanie wystarczy co prawda na dłużej (nawet do kilku lat), z drugiej jednak strony ponowne malowanie może wiązać się z koniecznością dokładnego usunięcia poprzedniej warstwy.
  • Stosowanie impregnatu jest stosunkowo łatwe. W dzisiejszych czasach nie trzeba go już raczej rozcieńczać czy łączyć z innymi substancjami, malowanie jest przez to dużo szybsze, wygodniejsze, a także tańsze. Jedno pomalowanie impregnatem wystarczyć może spokojnie na kilka lat (powyżej pięciu).

Widzimy zatem, że na to, czym pomalować altanę ogrodową nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Każda z omawianych tu opcji posiada swoje niezaprzeczalne zalety, trudno jest też powiedzieć, która jest najprostsza czy najmniej czasochłonna.

czym pomalować altanę ogrodową

Czym pomalować altankę i jak się do tego przygotować?

Przede wszystkim, niezależnie od tego, jakie są nasze plany w kwestii czym pomalować altanę drewnianą, zadbajmy o odpowiednie warunki pracy.

  • Drewno altanki powinno być suche. Najlepiej więc malować ją w słoneczny dzień, gdy od paru dni trwa dobra pogoda i według prognoz utrzyma się jeszcze przez choćby dobę.
  • Ważne też, by ściany oraz dach altanki były gładkie. Pomocny może się tu okazać papier ścierny, a w bardziej naglących przypadkach nawet hebel.
  • Nie zapominajmy też, że altanka, którą chcemy pomalować, powinna być również czysta. Nie mogą znajdować się na niej chociażby zabrudzenia od błota (ani jakiekolwiek inne), w przeciwnym wypadku nie osiągniemy optymalnego efektu.
  • Ważne jest również, by zaopatrzyć się w odpowiednie, praktyczne pędzle lub wałki, a także wygodną odzież, której nie będzie nam żal, jeśli przypadkowo się zabrudzi.
  • No i wreszcie – czytajmy uważnie instrukcję producenta preparatu i stosujmy się do jej zaleceń. Tylko wówczas mamy pewność, że specyfik, którym malujemy altankę, da z siebie to, co najlepsze.

czym pomalować altanę drewnianą

Czym pomalować altanę ogrodową – estetyka ogrodu

Pamiętajmy, że to, czym pomalować altanę drewnianą zależy również od efektu estetycznego, jaki chcemy osiągnąć w naszym ogrodzie. Bardzo dużą wolność dają nam różnego rodzaju preparaty bezbarwne, pozwalają one bowiem pomalować naszą altankę na taki kolor, jaki tylko sobie zamarzymy, wobec tego opcji personalizacji jest bardzo wiele.

Substancje nadające drewnu określony kolor, również jednak mogą się świetnie sprawdzić w naszym ogrodzie. Kolory te są zwykle bardzo przyjemne, często zresztą podkreślają drewniany charakter naszej altany. Co więcej, w tym przypadku czeka nas jedno malowanie mniej, wobec czego opcji tej również nie należy skreślać.

Warto też przyjrzeć się w tym kontekście olejom do drewna, które co prawda wymagają nakładania co najmniej raz w roku, jednak akcentują piękny, unikalny charakter drewna. Wydobywają unikalną estetykę materiału, poprzez choćby podkreślanie słojów. Sprawiają także, że drewno staje się przyjemne w dotyku. Każda z omawianych tu opcji, jeśli tylko zostanie mądrze użyta, zapewni naszemu ogrodowi czy działce unikalne piękno.

Wyszukiwania powiązane z tematem:
czym okryć na zimę meble corfu weekend


Autor: Dorota z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!