Triki optyczne we wnętrzach. Jak wykorzystać panele 3D, by ukryć wady wnętrza?

Panele dekoracyjne 3D są nie tylko świetnym sposobem na odmienienie wnętrza. Dzięki ich odpowiedniemu zamontowaniu, zastosowanym materiałom oraz sposobom wykończenia możemy poprawić proporcje wnętrz, ukryć ich wady i podkreślić zalety. Jak wykorzystać panele 3D, żeby uzyskać wymarzony efekt? Sprawdź sam!

Wnętrze wykończone z użyciem płyt betonowych Contractors

fot. Contractors

Dekoracje ścienne w przestronnym mieszkaniu

Mogłoby się wydawać, że duże i przestronne pomieszczenie to żadna wada. Jest jednak inaczej – w tego typu pokojach często czujemy się nieswojo, brakuje w nich przytulności i ciepła. W uzyskaniu bardziej domowego wnętrza pomogą nam odpowiednio dobrane dekoracje ścian. Dużą i pustą przestrzeń przede wszystkim warto urozmaicić. W przestronnych wnętrzach świetnie się sprawdzą duże i niebanalne wzory paneli.

Wnętrze wykończone betonowymi panelami marki SLABB

fot. SLABB

Całościowo zastosowane motywy geometryczne pomalowane na ciepłe kolory sprawią, że mieszkanie wyda się bardziej przytulne. Można też zastosować w takim pomieszczeniu duże wzory – w stylu Mural Illusion marki Loft Design System. Małe wnętrze by przytłoczyły, ale w obszernym lofcie przywrócą pomieszczeniu właściwe proporcje. Świetnie sprawdzą się tu również cegła, drewno i beton, a także kompozycje mieszane.

Ściana wykończona panelem marki Concept

fot. Concept

Panele dekoracyjne w małych pokojach

W naprawdę małych wnętrzach lepiej zrezygnować z dużych, zajmujących całą ścianę dekoracji, ponieważ mogą one zwyczajnie przytłaczać. W takim pomieszczeniu świetnie będą się prezentować pojedyncze motywy dekoracyjne wykonane z paneli – instalacje przypominające nowoczesne obrazy czy też pojedyncze pasy dekoracyjne. Jeśli chodzi o rodzaj zastosowanych motywów, to w tej kwestii mamy dość dużą dowolność.

Wnętrze wykończone panelem marki MDF 3D

fot. MDF 3D

Jak wykończyć panele dekoracyjne 3D w małym pomieszczeniu? Generalna zasada mówi, że jeśli chcemy optycznie powiększyć małe wnętrze, powinniśmy pomalować je na jasne, mało nasycone kolory. Podobnie powinniśmy podejść do wykończenia naściennych elementów dekoracyjnych. W małych pomieszczeniach dobrze się sprawdzą panele pomalowane farbą połyskową, która odbija światło i w ten sposób dodaje wnętrzom przestronności.

Ściana wykończona panelami marki Dunes

fot. Dunes

Dekoracja ścian w za wysokim wnętrzu

A co jeśli wnętrze jest zbyt wysokie? Dzięki panelom 3D w łatwy sposób możemy przywrócić mu właściwe proporcje. Wzory o orientacji poziomej, ułożone w ten sposób pasy czy też pojedyncze, poziomo ułożone elementy dekoracyjne sprawią, że całe pomieszczenie będzie bardziej proporcjonalne. Świetnie sprawdzą się tu również drewno, cegła, kamień czy beton. Kolorystykę dekoracji należy dostosować do rozmiarów wnętrza.

Ściana wykończona panelami LuxusDecor

fot. Luxus Decor

W wysokich wnętrzach możemy też stworzyć oryginalną dekorację… na suficie. Można wykorzystać w tym celu panele piankowe – na przykład marki VIA Panels – które dzięki niewielkiej wadze nadają się do montowania na sufitach. W naprawdę wysokich pomieszczeniach (powyżej 3 m) taką dekorację można pomalować na intensywny, ciemny kolor. W niższych lepiej zdecydować się na łagodniejsze odcienie.

Wnętrze wykończone panelami ZD design

fot. ZD design

Panele 3D w niskich pomieszczeniach

W niskich pomieszczeniach możemy czuć się nieco przytłoczeni, dlatego też warto je optycznie podwyższyć. Sprawdzą się tu wzory ustawione pionowo, niezależnie czy będą to fale czy inne motywy geometryczne – przede wszystkim pamiętajmy o ich właściwym zorientowaniu. Nie musimy pokrywać panelami 3D całej ściany, równie dobrze sprawdzą się tu pojedyncze pasy wiodące od sufitu do podłogi.

Wnętrze wykończone panelem marki Loft Design System

fot. Loft Design System

Pamiętajmy też o właściwym sposobie wykończenia paneli dekoracyjnych i całego wnętrza. W niskich pomieszczeniach sufit powinien być pomalowany na jasny kolor, a ściany mogą być nieco ciemniejsze. Jeśli całe wnętrze jest dość małe, postawmy na delikatne, pastelowe barwy ścian. Ciemne kolory sprawdzają się tylko w obszernych wnętrzach, ponieważ optycznie zmniejszają pomieszczenie.

Wnętrze wykończone panelem marki Natural Wood Panels

fot. Natural Wood Panels

Dekoracja w za wąskim lub za szerokim wnętrzu

Poprawianie proporcji za wąskich lub za szerokich wnętrz nie jest trudne. W przypadku długich i wąskich pomieszczeń zastosujmy dekorację z paneli na krótszych ścianach i pomalujmy je na intensywny kolor. Pozostałe ściany należy wykończyć jasną, neutralną barwą. W wąskim pomieszczeniu wykorzystywane mogą być nawet bardziej odważne wzory, pamiętajmy jednak by podłużne wzory geometryczne czy fale miały orientację poziomą.

Wnętrze wykończone panelem marki VIA Panels

fot.VIA Panels

Proporcje szerokich wnętrz poprawimy z kolei ozdabiając wzorem z paneli 3D szersze ściany. Idealnie będą tu pasować motywy dające wrażenie zbliżania się ścian, wzory geometryczne i inne ozdobniki utrzymane w ciemnej kolorystyce. Pozostałe ściany należy pomalować na jasny kolor. Na podobnej zasadzie można poprawiać proporcje wąskich i szerokich wnętrz cegłą, kamieniem lub drewnem.

Wnętrze wykończone płytką ceglaną mauer

fot. Mauer

Sposoby wykończenia paneli 3D a proporcje wnętrza

Warto pamiętać, że jasne i chłodne barwy optycznie powiększają pomieszczenia, z kolei ciemne i nasycone spowodują że wnętrze optycznie stanie się mniejsze. Dlatego dobierając do wnętrza panele drewniane, kamienne i betonowe warto wziąć pod uwagę ich kolorystykę – w małych pomieszczeniach używać bieli, jasnych szarości i beżów, a z paneli drewnianych tych w naturalnych odcieniach buku i dębu lub bielonych.

Wnętrze wykończone panelem Art Panel

fot. Art Panel

Ciemne szarości, czernie, intensywne brązy czy naturalna cegła nadają się do wykorzystania tylko w odpowiednio dużych wnętrzach. Ta sama zasada dotyczy sposobu wykańczania innych typów paneli 3D. Warto też wiedzieć, że farby satynowe, wykończenia perłowe czy te o delikatnym połysku odbijają światło, i dzięki temu dają efekt optycznego powiększenia wnętrza.

Panele marki Zicaro w obszernym pomieszczeniu

fot. Zicaro

***

Czy wiecie już, jak wykorzystać panele 3D w swoim mieszkaniu, żeby uzyskać idealne wnętrze? A może jakieś kwestie wciąż budzą w Was wątpliwości? Jeśli tak, podzielcie się nimi w komentarzach – chętnie pomożemy :)


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!