20 najpopularniejszych pytań o tunele foliowe

Każdy ogrodnik hobbysta dobrze wie, ile korzyści dla ekologicznej uprawy może przynieść tunel foliowy czy szklarnia ogrodowa. A jeśli już decyduje się na taki zakup, chce wybrać najlepszy możliwy model. Dlatego też nie dziwią nas szczegółowe pytania na temat tuneli foliowych, które od Was dostajemy. Chcielibyśmy, żebyście jeszcze łatwiej mogli zdobywać odpowiedzi na nurtujące pytania i z tego powodu przygotowaliśmy dla Was zestawienie 20 najpopularniejszych pytań o tunele foliowe. Mam nadzieję, że znajdziecie tu odpowiedzi, których szukacie!

Tunele foliowe - przykłady modeli od różnych producentów.

20 najpopularniejszych pytań o tunele foliowe:

Czy lepsze są tunele foliowe na stelażach metalowych czy rurkach PCV?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy lepsze są tunele na stelażu metalowym czy na rurkach PCV – oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Tunele na rurkach PCV są bardzo proste w montażu i lekkie – w kolejnych sezonach można swobodnie przenieść konstrukcję w inne miejsce bez konieczności demontażu. Dodatkowo rurki PCV są bardzo trwałe, nie ulegają korozji i nie trzeba ich czyścić. Tunele na stelażu metalowym tradycyjnie uważane są za solidniejsze, jednak dużo zależy od jakości konkretnego modelu – grubości rurek, ilości poprzeczek i rodzaju zabezpieczenia antykorozyjnego. Wybór nie jest więc oczywisty. Więcej informacji na temat różnic pomiędzy stelażami metalowymi a stelażami z rurek PCV możecie znaleźć w naszym artykule Tunele ogrodnicze – krótki test stelaży.

powrót do listy pytań

Na ile lat jest konstrukcja tunelu foliowego z rurek PCV a na ile metalowa? Co jest trwalsze?

Wszystko zależy od jakości konkretnego produktu. Tunele foliowe z rurek PCV Lemar Rzeszów to inwestycja na kilka lat – tunele tej marki spokojnie wytrzymują 4-5 lat. Oczywiście dużo zależy od warunków atmosferycznych i skrajności temperaturowych. Duże mrozy zimą i ekstremalne upały latem działają niekorzystnie, z kolei przy umiarkowanych warunkach tunel wytrzyma dłużej. Korzystnie działa też ustawienie tunelu przy zabudowaniach – budynek osłaniający tunel przed wiatrem wydłuży żywotność konstrukcji.

Jeśli chodzi o tunele metalowe, wydawałoby się że powinny być bardziej trwałe, ale jak już wspomniałam – dużo zależy od jakości. Stalowe rurki muszą być odpowiednio zabezpieczone – ocynkowane – jednak pozostaje pytanie o jakość cynku. Im tańszy tunel, tym słabsze zabezpieczenie antykorozyjne. Na trwałość mają też wpływ grubość ścianek i ilość poprzeczek – im grubsza rurka, tym tunel będzie trwalszy, ale jednocześnie jego cena wzrasta. Na pewno po 2 latach warto zabezpieczyć konstrukcję antykorozyjnie, żeby przedłużyć jej trwałość. Mniej trwałe będą też tunele z metalowych rurek, ale z łącznikami między nimi z tworzywa. Na trwałość tunelu mają również wpływ warunki pogodowe i skrajności temperaturowe – przy umiarkowanych warunkach pogodowych tunel z pewnością będzie bardziej trwały. Pozostaje pytanie czy lepiej kupić tani tunel na 2-3 lata i potem wymienić czy od razu zainwestować w taki na 5-8? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

powrót do listy pytań

Czy rurki PCV w tunelach foliowych wyginają się od upałów?

Nie, rurki PCV w tunelach foliowych nie wyginają się samoczynnie od upałów. Wygięcie rurek PCV można natomiast spowodować przez nadmierne obciążenie konstrukcji – np. podwieszając na rurkach warzywa czy pozwalając na gromadzenie się na folii śniegu.

powrót do listy pytań

Czy można podwieszać pomidory na rurkach tuneli foliowych?

Zdecydowanie nie, nadmierny ciężar sadzonek może bowiem spowodować wygięcie się konstrukcji tunelu foliowego. Bardziej szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie w naszym artykule Jak nie podwiązywać pomidorów w tunelu foliowym?

powrót do listy pytań

Jaką grubość i średnicę mają ścianki rurek tworzących stelaż tunelu foliowego?

Grubość ścianek i średnica rurek są różne w zależności od modelu tunelu foliowego – tego typu informacje zawsze staramy się zawrzeć w opisach produktów. Żeby jednak nie pozostawiać Was bez odpowiedzi, przygotowałam krótką listę z wyszczególnionymi rozmiarami:

 • Tunele foliowe Lemar produkowane są z białych rurek PCV o średnicy 32 mm. W tym sezonie w ofercie firmy pojawił się również tunel metalowy, który oparty jest na metalowych rurkach o średnicy 20 mm.
 • Firma Butimex oferuje tunele metalowe oparte na solidnych rurkach metalowych o średnicy 25 mm oraz tunele zbudowane z białych rurek PCV o grubości 32 mm.
 • Tunele metalowe Krosagro są wykonane z rurek metalowych o średnicy 25 mm i grubości ścianki od 0,8 do 1,2 mm. Grubość 1,2 mm dotyczy elementów giętych, a 0,8 mm elementów prostych.
 • Tunele foliowe PTF wykonane są z kwadratowych profili PCV o rozmiarach 30×30 mm i grubości ścianki 1,5 mm.

powrót do listy pytań

Na ile sezonów jest folia na tunel foliowy?

To zależy oczywiście od konkretnej folii na tunel. Jak to sprawdzić? W opisach folii pojawia się często tajemniczo brzmiące określenie “folia UV4”. Cyferka znajdująca się za UV – w naszym przykładzie 4 – to określenie właśnie ilości sezonów na jakie przeznaczona jest folia. Producenci folii ogrodniczych jako sezon rozumieją osobno wiosnę i jesień, więc folia przeznaczona na cztery sezony powinna nam posłużyć przez 2 lata.

powrót do listy pytań

Jak folia na tunel foliowy znosi upały czy mrozy?

Folie na tunel foliowy generalnie są dobrze zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi – w końcu mają stanowić ochronę naszych sadzonek przed przymrozkami i nadmiernym promieniowaniem UV. Zdejmowanie folii na zimę zaleca się nie ze względu na złą odporność folii na mróz, ale ze względu na możliwość uszkodzenia folii czy stelaża przez zalegający na tunelu śnieg. Jednak na pytanie “jak folia na tunel foliowy znosi upały czy mrozy” nie mogę udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od jakości folii z jaką mamy do czynienia. Porządna, gruba folia dobrze zniesie ekstremalne temperatury, podczas gdy cienka folia słabej jakości może się pod ich wpływem zniszczyć.

powrót do listy pytań

Tunele foliowe z siatką wzmacniającą: lepsza siatka zielona czy biała? Czy biała folia różni się od zielonej?

Folie różnią się między sobą jedynie kolorem siatki, pozostałe cechy folii są identyczne. Wybór jednej czy drugiej pozostaje więc wyłącznie kwestią gustu.

powrót do listy pytań

Czy zielony tunel foliowy przepuszcza słońce i kwiatki mają dostateczną ilość światła?

Tak. Zielony kolor tunelu wynika z zastosowania w folii siatki wzmacniającej w tym kolorze. Na zbliżeniu zamieszczonym poniżej dobrze widać, że to zwykła przezroczysta folia z wtopioną siatką polipropylenową.

Folia na tunel foliowy z polipropylenową siatką wzmacniającą

powrót do listy pytań

Lepszy tunel foliowy z zieloną siatką (Focus Garden) czy przezroczystą folią (Lemar)?

Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy po tunelu – oba typy tuneli są skrajnie różne. Tunele foliowe Focus Garden to tunele na stelażu metalowym, importowane z terenów Azji. Tunele foliowe Lemar z przezroczystą folią to z kolei polski produkt oparty na stelażu z rurek PCV. O różnicach między stelażami przeczytacie więcej przy pytaniu: Czy lepsze są tunele foliowe na stelażach metalowych czy rurkach PCV? Natomiast różnice między produktem importowanym a polskiej produkcji to osobny temat. Pierwsza kwestia – przy tunelach importowanych możemy mieć problem z częściami zamiennymi. Elementów wymiennych do stelaża raczej nie dostaniemy, a wymienne komplety folii na tunel dostępne są tylko w sezonie ogrodniczym. Lemar z kolei oferuje części wymienne różnego rodzaju (rury tunelowe, kształtki, folie na tunel) przez cały rok. Dodatkowo producent działa na rynku od wielu lat i jego tunele już nie raz miały szansę się sprawdzić w polskich warunkach. Dla wielu osób elementem decydującym pozostaje jednak fakt, że tunel foliowy z importu jest bardziej atrakcyjny cenowo niż polskie tunele foliowe. Co wybrać? Ostateczną decyzję musimy podjąć sami.

powrót do listy pytań

Czy w okresie zimowym wymagany jest demontaż tunelu foliowego? Czy trzeba zdjąć folię na zimę? Czy stelaż również należy schować na zimę?

W okresie zimowym należy obowiązkowo zdjąć z tunelu folię ogrodniczą. Stelaż nie wymaga demontażu na czas zimy.

powrót do listy pytań

Czym przymocować tunel foliowy do ziemi? Jak montuje się go do ziemi?

Generalnie każdy tunel mocuje się poprzez wkopanie zapasu folii do ziemi i porządne jej przysypanie, ale niektórzy producenci oferują dodatkowe akcesoria pozwalające na lepsze przymocowanie tunelu. Ciekawe rozwiązanie problemu montażu tunelu foliowego do podłoża wprowadziła firma PTF Polska – oferowane przez tę firmę tunele mają specjalne nakładki na końcówki poprzeczek, które pozwalają na wbicie stelaża w ziemię. Podobne rozwiązanie proponuje firma Butimex. Tunele z rurek PCV tej firmy wyposażone są w rurki fundamentowe, które należy wbić w ziemię i do nich montować całą konstrukcję. Tunele foliowe Lemar z kolei wysyłane są z dodatkowymi metalowymi szpilkami, którymi mocuje się stelaż do gruntu. Jeśli boimy się, że tunel mocowany jednie przez przysypanie folii będzie za mało stabilny, możemy we własnym zakresie przyczepić stelaż do gruntu za pomocą metalowych szpilek.

Stelaż tunelu foliowego firmy PTF Polskie Tunele Foliowe

powrót do listy pytań

Czy wiatr nie zdmuchnie tunelu foliowego?

Jeśli tunel foliowy będzie dobrze przymocowany do ziemi i ustawiony w odpowiednim miejscu, wiatr nie ma prawa go zdmuchnąć. Warto pamiętać o kilku zasadach, które zapewnią lepszą stabilność tunelu. Po pierwsze – tunel nie powinien stać na otwartej przestrzeni. Należy go ustawić w pobliżu zabudowań lub w otoczeniu drzew i krzewów, które osłonią tunel przed zbyt silnym wiatrem. Po drugie – folia na tunel powinna być dokładnie obciągnięta i solidnie wkopana w ziemię. Dzięki temu całość będzie odpowiednio stabilna. Po trzecie – jeśli spodziewamy się silnych wiatrów czy ogólnie trudnych warunków atmosferycznych, warto dodatkowo zabezpieczyć tunel. Stelaż można zamocować do gruntu dodatkowymi szpilkami, a wewnątrz tunelu wbić metalowe lub drewniane tyczki i przymocować do nich pałąki tunelu.

powrót do listy pytań

Czy trzeba jakoś specjalnie przygotować grunt pod tunel foliowy?

Postawienie tunelu foliowego nie wymaga specjalnego przygotowania gruntu. Ziemia pod stelażem powinna być po prostu równa, żeby tunel stabilnie stał. Żeby ułatwić sobie późniejsze prace ogrodnicze pod tunelem, przed montażem możemy przygotować ziemię pod uprawę.

Przygotowanie gruntu pod tunele foliowe

powrót do listy pytań

Czy można stawiać tunele foliowe w okolicach zabudowań?

Jak najbardziej. Stawianie tuneli foliowych przy zabudowaniach jest nawet zalecane przez producentów tuneli foliowych – dzięki temu foliaki są lepiej osłonięte przed wiatrem, a co za tym idzie bardziej stabilne.

powrót do listy pytań

Sposoby wentylowania danych modeli tuneli foliowych.

Tunele foliowe wszystkich typów wentyluje się poprzez otwarcie drzwi wejściowych. Jeśli tunel foliowy ma podwójne drzwi, wentylacja jest bardzo prosta i szybka – wystarczy otworzyć drzwi tunelu z obu stron. Tunele foliowe z jednym wejściem wietrzy się nieco dłużej. Jeśli konstrukcja wyposażona jest w dodatkowe okienka, warto je również odsłonić/otworzyć przy okazji wietrzenia tunelu.

powrót do listy pytań

Czy w tunelu zielonym są 1 czy 2 drzwi?

W tunelu zielonym są pojedyncze drzwi.

powrót do listy pytań

Czy można dokupić dodatkowe drzwi do tunelu foliowego?

Do niektórych modeli tak. Taką możliwość oferują producenci Butimex (dla tuneli na rurkach PCV z metalowymi drzwiami) i Krosagro. W przypadku wspomnianego w poprzednim pytaniu tunelu zielonego nie ma takiej możliwości.

powrót do listy pytań

Czy można potem dokupić drugi tunel foliowy i je połączyć?

Nie. Przy tunelach w większych rozmiarach stosowane są dodatkowe zabezpieczenia zwiększające stabilność konstrukcji – gdybyśmy po prostu połączyli dwa tunele istniałoby ryzyko, że konstrukcja się zawali. Problemem byłby też brak odpowiednio długiej folii na tunel.

powrót do listy pytań

Ile gwarancji jest na tunel foliowy?

Poszczególni producenci dają różny okres gwarancji na swoje produkty. Polscy producenci (Lemar, PTF Polskie Tunele Foliowe, Butimex, Krosagro) dają na swoje tunele foliowe 24 miesięczną gwarancję. Importowane tunele foliowe z zieloną i białą folią objęte są krótszą, 12 miesięczną gwarancją.

powrót do listy pytań

***

Czy znaleźliście w naszym zestawieniu odpowiedzi na nurtujące Was pytania? Jeśli nie, koniecznie podzielcie się swoim pytaniem w komentarzu – postaram się jak najszybciej Wam odpowiedzieć!Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

3 komentarze do wpisu “20 najpopularniejszych pytań o tunele foliowe”
 1. Isabel Marzec 10, 2019 at 23:29 #

  Świetny artykuł! Dla mnie kompletnie wszystko stało się jasne. Wielkie dzięki!

   
 2. Pab Kwiecień 26, 2018 at 16:23 #

  Bardzo dobry artykuł. Dziękuję

  PAWEŁ

   
 3. Rafał Luty 28, 2018 at 16:27 #

  Artykuł okazał się pomocny. Wiem czym się kierować przy wyborze tunelu.

   

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!