Przygotowanie do budowy domku narzędziowego z drewna

Samodzielny montaż domku ogrodowego warto zacząć od odpowiedniego przygotowania – dzięki temu unikniemy błędów, które mogłyby wynikać z naszego pośpiechu. Przygotowanie to samodzielnego montażu domku ogrodowego jest dodatkowo ważne ze względu na rozmiary i cenę takiego domku. Jak zrobić drewniany domek ogrodowy w taki sposób, żeby służył nam przez lata? Na jakie elementy warto zwrócić uwagę? Jak przygotować podłoże pod domek narzędziowy? Przyjrzymy się dziś bliżej tym kwestiom.

domek narzędziowy drewniany projekt Bratek 2x2

Przygotowanie podłoża pod domek narzędziowy

Podłoże do budowy domku narzędziowego z drewna powinno być przede wszystkim równe i utwardzone. Do najlepszych rozwiązań należą wylewka betonowa lub płytki chodnikowe – takie rozwiązanie pozwala uzyskać trwałe, solidne podłoże.

jak zbudować domek ogrodowy z drewna

Istnieje możliwość postawienia domku również bezpośrednio na gruncie, po uprzednim jego wyrównaniu i utwardzeniu. Takie rozwiązanie nie jest jednak zalecane ze względu na możliwość wymycia czy mięknięcia gruntu podczas większych opadów deszczu. Jeśli chcemy mieć pewność, że konstrukcja będzie solidnie stała i nie ulegnie przypadkowemu zniszczeniu przez wymycie gruntu, postawmy na solidną wylewkę pod domkiem.

budowa domku ogrodowego z drewna

Aby się upewnić, że domek stoi prosto, użyjmy przy jego montażu poziomicy. Podczas budowy domku ogrodowego z drewna należy pamiętać o zachowaniu odstępu od ścian czy budynków, żeby nie okazało się, że nie możemy dokończyć budowy z powodu braku dostępu do określonej części konstrukcji.

Jak zbudować domek ogrodowy z drewna?

    • Ważnym elementem montażu domku ogrodowego jest wypoziomowanie zarówno podłoża pod domek, jak i poszczególnych elementów w trakcie budowy konstrukcji. Złe wypoziomowanie może bowiem spowodować nieszczelność domku czy niedomykanie się drzwi, a więc poważne wady konstrukcyjne.

domek narzędziowy drewniany projekt budowy

    • Jeśli kupujemy domek z naturalnego drewna, konieczna jest jego impregnacja. Przed zakupem sprawdźmy czy wybrany przez nas model jest odpowiednio zabezpieczony czy jest sprzedawany w postaci surowej i wymaga impregnacji. Do impregnacji domków drewnianych nadają się środki przeznaczone do impregnacji mebli ogrodowych drewnianych dostępne w sklepach budowlanych.

jak zbudować drewniany domek ogrodowy Ognik

    • Powiązaną z impregnacją kwestią jest pokrycie dachu. W standardzie do pokrycia drewnianego dachu może być przeznaczona jedynie papa bitumiczna. Jest to rodzaj zabezpieczenia, które dobrze chroni konstrukcję, jednak wystawione na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych szybko traci trwałość. Dlatego też producenci zalecają najpóźniej w ciągu dwóch lat od montażu pokryć dach gontem, by lepiej zabezpieczyć konstrukcję.

jak zbudować drewniany domek narzędziowy

  • Oprócz impregnacji, należy pamiętać o regularnej konserwacji. Jej częstotliwość zależy od konkretnych środków konserwujących i ich jakości. Zazwyczaj konserwacja jest wymagana raz na 4-9 lat, częściej przy słabszych środkach impregnujących. Konieczność konserwacji możemy zaobserwować samodzielnie – jeśli kolor zacznie blednąć i szarzeć, oznacza to że domek wymaga impregnacji. Warto też sprawdzić zalecenia producenta dotyczące impregnatu, z którego korzystamy.

Montaż drewnianego domku ogrodowego

Przed przystąpieniem do montażu przeczytajmy dokładnie zalecenia producenta dotyczące budowy domku ogrodowego, ponieważ uszkodzenia powstałe w wyniku niewłaściwego montażu, użytkowania czy konserwacji często nie podlegają reklamacji. Warto wcześniej zajrzeć do papierów od producenta, by potem nie żałować straconego czasu i pieniędzy. Pamiętajcie też, że własne przeróbki projektu domku narzędziowego drewnianego również bywają przyczyną utraty gwarancji. Jeśli planujecie jakąś ingerencję w konstrukcję, musicie mieć świadomość, że robicie to na własną odpowiedzialność.

jak zrobic drewniany domek ogrodowy Powojnik 366x316

Kolejne zadanie do wykonania przed montażem gotowego projektu domku narzędziowego drewnianego, to zapoznanie się z zawartą w instrukcji listą zalecanych narzędzi, by wiedzieć jakiego rodzaju sprzętu będziemy potrzebować. Warto też sprawdzić dokładnie paczkę z domkiem ogrodowym od producenta, by upewnić się, że nie brakuje w niej żadnych elementów. Pamiętajmy także o własnym bezpieczeństwie – do montażu warto założyć robocze ubranie z długimi rękawami, rękawice robocze i okulary ochronne.

potrzebne narzędzia do budowy domku narzędziowego z drewna Megiw

Jeśli pierwszy raz przystępujecie do samodzielnej budowy domku narzędziowego z drewna, warto też wcześniej przejrzeć internetowe tutoriale, żeby zorientować się jak mniej więcej wygląda cały proces. Poniżej zamieszczamy filmik od dostępnego u nas producenta domków ogrodowych Megiw, który świetnie się sprawdzi w tej roli.

Mam nadzieję, że po lekturze artykułu i obejrzeniu materiału wideo czujecie się gotowi do przystąpienia do montażu. My już wkrótce przygotujemy dla Was dokładny opis jak zbudować drewniany domek narzędziowy krok po kroku, więc śledźcie naszego bloga. A jeśli macie jakieś pytania już teraz, zostawcie je w komentarzach – chętnie pomożemy!Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!