Jak zbudować domek ogrodowy?

Domek ogrodowy to praktyczny schowek na narzędzia ogrodowe, miejsce do wykonywania niewielkich napraw, a także przestrzeń, w której możemy stworzyć wyjątkowy kącik wypoczynkowy. Zobaczcie, jak zbudować swój wymarzony domek ogrodowy.

Domek na narzędzia metalowy Yardmaster 67AEYZ Anthracite

Domek ogrodowy – projekt

Zanim zdecydujemy się na budowę domku ogrodowego powinniśmy zastanowić się nad jego przeznaczeniem, układem, wielkością i miejscem, w którym miałby on stanąć. W zależności od tych czynników możemy wybierać spośród setek projektów domków ogrodowych. Na rynku znajdziemy oferty składanych domków do ogrodu oraz gotowych domków, niewymagających instalacji. Osoby lubiące bardziej trwałe rozwiązania mogą także zdecydować się na postawienie małego, murowanego domku ogrodowego. Można wówczas kupić gotowy projekt budynku i zatrudnić ekipę budowlaną, która wykona dla nas tego typu konstrukcję.

Domek narzędziowy Keter Manor 4x3

 Domek ogrodowy a prawo budowlane

Przy wyborze projektu domku ogrodowego pamiętajmy o obowiązujących przepisach budowlanych. Jak stanowi prawo budowlane, pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolnostojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan o powierzchni zabudowy do 25 m kw., przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m kw. powierzchni działki. Na nieco większe domki ogrodowe mogą pozwolić sobie mieszkańcy terenów podmiejskich. Zgodnie z obowiązującym prawem pozwolenia na budowę nie wymaga budowa parterowych budynków gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej o powierzchni zabudowy do 35 m kw, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m.

Domek ogrodowy Keter Factor 8x8

Drewniany domek w ogrodzie

Niezmiennie największą popularnością cieszą się drewniane domki ogrodowe. Ich klasyczny design i łatwość konserwacji szybko zyskały zwolenników wśród właścicieli działek. Drewniane domki ogrodowe doskonale sprawdzają się jako miejsce zabaw dla dzieci. Dorośli mogą zaś wykorzystać domek do aranżacji kącika wypoczynkowego, w którym znajdzie się stół bilardowy czy też letnia kuchnia połączona z niewielką jadalnią. Jednak jak pokazuje praktyka, najczęściej aranżujemy domek na schowek na narzędzia i meble ogrodowe wypoczynkowe. Nie ma się czemu dziwić – gdy nie posiadamy garażu lub przeznaczymy go na parking dla samochodów, domek ogrodowy na narzędzia jest wręcz niezbędny. Można go kupić, zlecić wykonanie firmie zewnętrznej, lub zbudować samemu.

Jak zrobić domek ogrodowy?

Jeśli posiadamy umiejętności techniczne, budowa drewnianego domku ogrodowego nie będzie dla nas trudnym zadaniem. Wystarczy, że zaopatrzymy się w niezbędne narzędzia i drewno do jego budowy. Najbardziej popularnym surowcem do budowy domków jest drewno z drzew iglastych – sosnowe lub świerkowe, którego dużym atutem jest cena. Gdy już posiadamy zestaw niezbędnych materiałów, możemy przystąpić do budowy taniego domku ogrodowego.

1. Wytnijcie i za pomocą gwoździ połączcie belki z podłogą domku.

2. Użyjcie piasku oraz płaskich kamieni do utworzenia fundamentów pod domek ogrodowy.

3. Przyłóżcie pierwszą belkę w pionie do podstawy domku, sprawdźcie czy nie ma nachyleń i przykręćcie ją do podstawy za pomocą wiertarki. Powtórzcie tę czynność dla trzech pozostałych belek.

4. Przyczepcie pas papy dachowej między deskami w podłodze i belkami.

5. Używając śrub ocynkowanych zainstalujcie deski w podłodze.

6. Połączcie ze sobą struktury każdej ze ścianek. Następnie złączcie je z belkami w podłodze i płytą podłogową.

7. Skonstruujcie i zainstalujcie dach domku.

8. Pokryjcie dach folią i zainstalujcie rynny. Następnie rozwińcie papę i przymocujcie ją do dachu za pomocą szpilek. Na wierzchu papy połóżcie gonty zaczynając od dołu.

Domek ogrodowy drewniany

Gotowe domki do ogrodu

Jeśli budowa domku ogrodowego wydaje Wam się zbyt skomplikowana i czasochłonna, poszukajcie gotowych domków na sprzedaż. W internecie z łatwością znajdziecie idealny do Waszego ogrodu drewniany, murowany czy też blaszany domek ogrodowy. Alternatywą dla tradycyjnych domków może być także niezwykle trwały plastikowy domek narzędziowy lub budynek wykonany z innego tworzywa sztucznego. Tego typu domki ogrodowe firmy Keter znajdziecie w popularnych marketach budowlanych, oraz w sklepach internetowych. Cena domku ogrodowego, w zależności od wielkości i użytych materiałów, waha się od 1000 zł (tanie, proste konstrukcje) do 5000 zł (duże pozwalające zmieścić rowery i sprzęty ogrodnicze).


Autor: Meblobranie
Zostaw komentarz:

4 komentarze do wpisu “Jak zbudować domek ogrodowy?”
 1. Karol31 Sierpień 26, 2017 at 23:59 #

  Jest całkiem sporo ciekawych projektów jak chodzi o takie domki. Mi się takie rozwiązania podobają, jest też szansa, by się trochę wykazać :) Oczywiście bez pewnej dozy smykałki się nie obejdzie, też taka jest prawda. Są jeszcze domki do złożenia, jakie można kupić. Też niezły koncept, ale lepiej nie montować tego złączami jakie są w zestawie (zwykle to kiepska chińszczyzna). Lepiej kupić jakieś sensowne połączenia ciesielskie, bo sprawdzą się zdecydowanie lepiej i co nie mniej ważne nie ulegną w szybkim tempie korozji.

   
  • Bajo Październik 7, 2017 at 14:07 #

   Co do połączeń ciesielskich w kontekście budowania czy konstruowania z drewna – pełna zgoda. Ja z takich korzystam dość regularnie i jestem bardzo zadowolony. Oczywiście jeszcze trzeba się nimi dobrze posługiwać, ale to już jest oddzielna kwestia :)

    
 2. anna Grudzień 20, 2014 at 20:25 #

  Domek narzędziowy 5×6 podoba mi sie . Koniecznie muszę miec go na swojej działce.

   

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!