Jak zbudować domek ogrodowy?

Domek ogrodowy to praktyczny schowek na narzędzia ogrodowe, miejsce do wykonywania niewielkich napraw, a także przestrzeń, w której możemy stworzyć wyjątkowy kącik wypoczynkowy. Zobaczcie, jak zbudować swój wymarzony domek ogrodowy.

jak zbudować domek ogrodowy projekt Yardmaster 67AEYZ Anthracite

Projekt domku narzędziowego od podstaw

Zanim zdecydujemy się na budowę domku ogrodowego od podstaw, powinniśmy zastanowić się nad jego przeznaczeniem, układem, wielkością i miejscem, w którym miałby on stanąć. W zależności od tych czynników możemy wybierać spośród setek projektów domków narzędziowych. Na rynku znajdziemy oferty składanych domków do ogrodu oraz gotowych konstrukcji domków narzędziowych, niewymagających instalacji. Osoby lubiące bardziej trwałe rozwiązania mogą także zdecydować się na postawienie małego, murowanego domku ogrodowego. Można wówczas kupić gotowy projekt domku na narzędzia i zatrudnić ekipę budowlaną, która wykona dla nas tego typu konstrukcję.

Keter Manor 4x3 budowa domku narzędziowego krok po kroku

Budowa domku narzędziowego a prawo budowlane

Przy wyborze projektu domku na narzędzia pamiętajmy o obowiązujących przepisach budowlanych. Jak stanowi prawo budowlane, pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolnostojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan o powierzchni zabudowy do 25 m kw., przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m kw. powierzchni działki. Na nieco większe domki ogrodowe mogą pozwolić sobie mieszkańcy terenów podmiejskich. Zgodnie z obowiązującym prawem pozwolenia na budowę nie wymaga budowa parterowych budynków gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej o powierzchni zabudowy do 35 m kw, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m.

jak zbudować domek ogrodowy na narzędzia Keter Factor 8x8

Domek narzędziowy drewniany – projekt na działkę

Niezmiennie największą popularnością cieszą się domki narzędziowe z drewna. Ich klasyczny design i łatwość konserwacji szybko zyskały zwolenników wśród właścicieli działek. Drewniane domki ogrodowe doskonale sprawdzają się jako miejsce zabaw dla dzieci. Dorośli mogą zaś wykorzystać domek do aranżacji kącika wypoczynkowego, w którym znajdzie się stół bilardowy czy też letnia kuchnia połączona z niewielką jadalnią. Jednak jak pokazuje praktyka, najczęściej aranżujemy domek na schowek na narzędzia i meble ogrodowe wypoczynkowe. Nie ma się czemu dziwić – gdy nie posiadamy garażu lub przeznaczymy go na parking dla samochodów, domek ogrodowy na narzędzia jest wręcz niezbędny. Można go kupić, zlecić wykonanie firmie zewnętrznej, lub zbudować samemu.

Budowa domku ogrodowego krok po kroku

Jeśli posiadamy umiejętności techniczne, budowa domku narzędziowego z drewna nie będzie dla nas trudnym zadaniem. Wystarczy, że zaopatrzymy się w niezbędne narzędzia i drewno do jego budowy. Najbardziej popularnym surowcem do budowy domku ogrodowego od podstaw jest drewno z drzew iglastych – sosnowe lub świerkowe, którego dużym atutem jest cena. Gdy już posiadamy zestaw niezbędnych materiałów, możemy przystąpić do budowy domku na narzędzia krok po kroku.

 1. Wytnijcie i za pomocą gwoździ połączcie belki z podłogą domku.
 2. Użyjcie piasku oraz płaskich kamieni do utworzenia fundamentów pod domek ogrodowy.
 3. Przyłóżcie pierwszą belkę w pionie do podstawy domku, sprawdźcie czy nie ma nachyleń i przykręćcie ją do podstawy za pomocą wiertarki. Powtórzcie tę czynność dla trzech pozostałych belek.
 4. Przyczepcie pas papy dachowej między deskami w podłodze i belkami.
 5. Używając śrub ocynkowanych zainstalujcie deski w podłodze.
 6. Połączcie ze sobą struktury każdej ze ścianek. Następnie złączcie je z belkami w podłodze i płytą podłogową.
 7. Skonstruujcie i zainstalujcie dach domku.
 8. Pokryjcie dach folią i zainstalujcie rynny. Następnie rozwińcie papę i przymocujcie ją do dachu za pomocą szpilek. Na wierzchu papy połóżcie gonty zaczynając od dołu.

budowa domku narzędziowego z drewna

Gotowy domek narzędziowy – jak zrobić?

Jeśli budowa domku ogrodowego wydaje Wam się zbyt skomplikowana i czasochłonna, poszukajcie gotowych domków narzędziowych na sprzedaż. W internecie z łatwością znajdziecie idealny do Waszego ogrodu drewniany, murowany czy też blaszany domek ogrodowy. Alternatywą dla tradycyjnych domków może być także niezwykle trwały plastikowy domek narzędziowy lub budynek wykonany z innego tworzywa sztucznego. Tego typu domki ogrodowe firmy Keter znajdziecie w popularnych marketach budowlanych, oraz w sklepach internetowych. Cena domku ogrodowego, w zależności od wielkości i użytych materiałów, waha się od 1000 zł (tanie, proste konstrukcje) do 5000 zł (duże pozwalające zmieścić rowery i sprzęty ogrodnicze).

Polecamy inspiracje:

Autor: Meblobranie
Zostaw komentarz:

4 komentarze do wpisu “Jak zbudować domek ogrodowy?”
 1. Karol31 Sierpień 26, 2017 at 23:59 #

  Jest całkiem sporo ciekawych projektów jak chodzi o takie domki. Mi się takie rozwiązania podobają, jest też szansa, by się trochę wykazać :) Oczywiście bez pewnej dozy smykałki się nie obejdzie, też taka jest prawda. Są jeszcze domki do złożenia, jakie można kupić. Też niezły koncept, ale lepiej nie montować tego złączami jakie są w zestawie (zwykle to kiepska chińszczyzna). Lepiej kupić jakieś sensowne połączenia ciesielskie, bo sprawdzą się zdecydowanie lepiej i co nie mniej ważne nie ulegną w szybkim tempie korozji.

   
  • Bajo Październik 7, 2017 at 14:07 #

   Co do połączeń ciesielskich w kontekście budowania czy konstruowania z drewna – pełna zgoda. Ja z takich korzystam dość regularnie i jestem bardzo zadowolony. Oczywiście jeszcze trzeba się nimi dobrze posługiwać, ale to już jest oddzielna kwestia :)

    
 2. anna Grudzień 20, 2014 at 20:25 #

  Domek narzędziowy 5×6 podoba mi sie . Koniecznie muszę miec go na swojej działce.

   

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!