Jak przygotować podłoże pod domek narzędziowy?

Zalecenia najpopularniejszego producenta domków narzędziowych z tworzywa sztucznego – firmy Keter – dotyczące postawienia domku na gruncie, ograniczają się do tego, aby teren był przede wszystkim równy i stabilny. Dobrym rozwiązaniem będzie wylewka betonowa, płytki lub kostka brukowa. Postawienie domku narzędziowego bezpośrednio na nieprzygotowanym gruncie – trawie czy piasku – staje się problematyczne podczas intensywnych opadów deszczu. Nawet przy lekkim obsunięciu ziemi konstrukcja może się przekrzywić i ostatecznie ulec uszkodzeniu.

Przygotowanie miejsca na postawienie domku

Przygotowanie miejsca na postawienie domku narzędziowego


Przygotowanie podłoża pod domek narzędziowy

Warto zadbać o to, aby teren pod domkiem był czysty, suchy i równy. Odpowiednie przygotowanie gruntu sprawi, że unikniemy niepotrzebnych problemów. Postawienie domku na wilgotnym podłożu może skutkować m.in. rozwojem pleśni. Warto przygotować solidny fundament pod domek ogrodowy, żeby całość była bardziej stabilna. Aby mieć pewność że domek narzędziowy z tworzywa sztucznego będzie stał prosto, podstawę należy ustawić równo przy pomocy poziomicy. Odradzamy korzystanie z metody „na oko”, ponieważ po skończeniu pracy i postawieniu domku może okazać się, że domek stoi krzywo. W takiej sytuacji podczas opadów deszczu czy śniegu istniałoby ryzyko wystąpienia problemów z odpływem.

przygotowanie podłoża pod domek ogrodowy

Nie należy stawiać domku ogrodowego na piasku i terenie niestabilnym

Posadowienie domku narzędziowego na trawie

Jeśli podejmiemy decyzję o postawieniu domku narzędziowego bezpośrednio na trawie, w pierwszej kolejności musimy usunąć wszystkie kamienie i inne twarde przedmioty. Mogą one uniemożliwić wypoziomowanie domku ogrodowego lub też spowodować ewentualne uszkodzenie podłogi. Teren powinniśmy skosić i zagrabić, a następnie wyrównać ziemię, która będzie pod domkiem. Ważne, żeby teren był równy i stabilny – jeśli będziemy zmuszeni go wyrównać, lepiej poczekać z postawieniem domku do kolejnych opadów deszczu, żeby grunt się ustabilizował. Oczywiście bezpieczniejszą metodą będzie wylewka pod domek ogrodowy czy bloczki betonowe, które tworzą bardziej trwałe podłoże.

jak zrobić fundament pod domek ogrodowy

Nie wolno stawiać domku narzędziowego na nierównym i pochyłym terenie

Fundament pod domek narzędziowy a usytuowanie

Płyta fundamentowa pod domek narzędziowy to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Zapewnia odpowiednio solidne i stabilne podłoże, na którym równo ustawimy domek narzędziowy. Zanim jednak zajmiemy się budową fundamentu, musimy dobrze zaplanować miejsce przeznaczone na ustawienie konstrukcji. Ważnym czynnikiem przy określaniu lokalizacji dla domku narzędziowego jest siła i kierunek wiatru. Oddziaływanie wiatru na domek narzędziowy z tworzywa sztucznego powinno było stosunkowo małe – szczególnie od strony drzwi. Aby zapobiec uszkodzeniom wynikającym z silnego wiatru, powinniśmy pamiętać o dokładnym zamknięciu drzwi domku, kiedy go nie używamy.

wylewka pod domek ogrodowy

Domek ogrodowy najlepiej stawiać na wcześniej przygotowanej wylewce betonowe

Jak dobrze ustawić domek narzędziowy na kostce?

Podłoże pod domek narzędziowy to jedno, warto jednak mieć na uwadze również dodatkowe aspekty stawiania konstrukcji ogrodowych. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych zabudowań czy ścian, aby uniknąć problemów z montażem domku narzędziowego. Aby móc swobodnie pracować i poruszać się wokół konstrukcji, odległość od płotu czy innych zabudowań powinna wynosić około 1 m. Jeśli chcemy umieścić domek narzędziowy w rogu działki, możemy go zmontować i przenieść, musimy jednak wziąć pod uwagę często niemałą wagę oraz rozmiary domku. Warto się zastanowić, czy jednak nie wygodniej będzie nam zbudować domek ogrodowy od razu w miejscu docelowym.

co pod domek ogrodowy

Należy pamiętać o odstępie minimum 1 m podczas montowania domku narzędziowego

Domki ogrodowe z tworzywa sztucznego z podłogą

Przed ustawieniem konstrukcji warto skonsultować się z lokalnymi urzędami, aby sprawdzić czy nie są wymagane pozwolenia budowlane na postawienie domku narzędziowego. Większość domków ogrodowych z tworzywa sztucznego nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia, jednak warto upewnić się w tej kwestii, szczególnie jeśli zamierzamy zamocować domek do podłoża na stałe. Domki narzędziowe Keter charakteryzują się wytrzymałą podłogą chroniącą wnętrze przed wilgocią, błotem oraz gryzoniami. Można je łatwo przymocować do podłoża wkręcając śruby do specjalnych otworów przewidzianych w podstawie domku. Śruby niestety nie są dołączone do zestawu.

na czym postawić domek narzędziowy

Tak można przytwierdzić domek ogrodowy do np. wylewki

Montaż domku narzędziowego z tworzywa sztucznego

Po wyborze odpowiedniego miejsca na domek ogrodowy, nadchodzi czas, aby go zmontować. W tym celu warto korzystać z dołączonej do domku narzędziowego instrukcji w języku polskim, dzięki której szybko, sprawnie i bezpiecznie złożymy całą konstrukcję – krok po kroku. Warto pamiętać, aby unikać montażu przy niskich temperaturach oraz przy silnym wietrze. W takich warunkach montowane elementy mogą zostać uszkodzone.

Przystępując do pracy, pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie! Zalecamy założenie ubrania z długimi rękawami oraz korzystanie z rękawic roboczych oraz okularów ochronnych.

Podczas ostatniego etapu składania konstrukcji, czyli montażu dachu, zachowajmy szczególną ostrożność, aby na nim nie stawać. Dach ma zazwyczaj wytrzymałość ok. 75kg/m2, a dorosły człowiek często waży więcej niż wynosi maksymalne obciążenie dachu. Warto zwrócić uwagę, aby w sezonie zimowym podczas intensywnych opadów śniegu zsuwać puch z powierzchni dachu.

Konserwacja i użytkowanie domków narzędziowych

Podczas użytkowania domku zabrania się wnoszenia do środka gorących przedmiotów, takich jak grille czy lutownice. Aby jak najdłużej cieszyć się idealnym stanem domku narzędziowego, cięższe przedmioty polecamy kłaść na podłodze, nie opierając ich o ściany – inaczej istnieje ryzyko powstania odkształceń. Czyszcząc domek warto używać węża ogrodowego lub delikatnych detergentów, unikając twardych szczotek czy silnych środków czyszczących. Odtłuszczacze mogą trwale uszkodzić powierzchnie domku.

Zalecane sposoby konserwacji domku

Zalecane sposoby konserwacji domku narzędziowego

Polecamy inspiracje:

Autor: Meblobranie
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!