Czym pomalować meble ogrodowe drewniane?

Drewno jest materiałem, który wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi. W związku z tym drewniane meble ogrodowe muszą być pokryte odpowiednim preparatem. Nasuwa się więc pytanie – czym pomalować meble ogrodowe drewniane?

malowanie mebli ogrodowych drewnianych

Czym malować meble ogrodowe drewniane?

Wybór preparatów dedykowanych do mebli drewnianych jest naprawdę szeroki. Zakup tego odpowiedniego może być kłopotliwy. Czym pomalować meble ogrodowe drewniane?

  • Najpopularniejszym wyborem jest bejca. Szczególnie chętnie jest wybierana ze względu na efekt, który atrakcyjnie eksponuje strukturę drewna, ale też łatwość w użyciu.
  • Jednak nie jest to jedyna odpowiedź na pytanie, czym malować meble ogrodowe wykonane z drewna. Dość popularna jest specjalna, dedykowana farba. Wyróżnia się ona mocniejszym kryciem niż bejca, dlatego chętniej jest wybierana w przypadku chęci uzyskania mocniej nasyconego koloru.
  • Oprócz tego popularnością cieszą się również lakiery. Są dobrym wyborem w przypadku chęci zachowania oryginalnej struktury i kolorystyki drewna. W odróżnieniu od bejcy nie wyrównują one barwy mebli. Doskonale sprawdzą się w przypadku, gdy chcemy zachować maksymalnie naturalnie wyglądające drewno.

Jak pomalować meble ogrodowe z drewna?

Przed przystąpieniem do pracy należy odpowiednio przygotować się do zadania, jakim jest malowanie mebli ogrodowych drewnianych. W przypadku zaniedbania tego etapu cała praca może pójść na marne.

W ramach przygotowania należy dokładnie oczyścić meble. W przypadku renowacji trzeba pozbyć się starych warstw, które pozostawiły wcześniej używane preparaty. Powierzchnia nie powinna także być pokryta pyłem czy brudem. Warto zadbać także o to, by była gładka. Pozwoli to nie tylko zachować bezpieczeństwo użytkowania, ale też odpowiednie przyjęcie się wybranego preparatu.

W tym celu w zależności od potrzeb można wykorzystać papier ścierny lub szlifierkę. Ten pierwszy, w zależności od gradacji, pozwoli usunąć stare warstwy oraz wygładzić lub wyrównać powierzchnię. Po odpowiednim przygotowaniu możemy przejść do nałożenia preparatu na meble ogrodowe drewniane. Czym pomalować tego typu produkty?

Meble ogrodowe drewniane – czym pomalować?

Lakierobejca to środek wyróżniający się dużą trwałością, który na lata chroni drewno, a jednocześnie podkreśla naturalny urok tego materiału. Jednak jego największą zaletą jest właśnie odporność na czynniki zewnętrzne. Pod tym kątem wygrywają z innymi preparatami. Nic dziwnego, że często pojawiają się jako pierwsze w odpowiedzi na pytanie, czym najlepiej pomalować meble ogrodowe.

Asortyment tego typu produktów jest naprawdę szeroki. Ciężko wskazać konkretną markę, która będzie najlepsza. Jednak podczas wyboru, czym pomalować meble drewniane ogrodowe, należy sugerować się przede wszystkim typem drewna. Różne rodzaje mają odmienne potrzeby, na które odpowiadają właśnie konkretne preparaty.

Oczywiście, planując malowanie mebli ogrodowych drewnianych, należy wybrać środek dedykowany do stosowania zewnętrznego. Dzięki temu można osiągnąć jak najlepsze rezultaty: zarówno pod kątem trwałości, jak i wizualnym.

Jaką farbą pomalować meble ogrodowe?

W sklepach można znaleźć duży wybór farb do drewna z zastosowaniem na zewnątrz. Muszą być one przede wszystkim odporne na wymagające warunki zewnętrzne. Najpopularniejsze rodzaje to alkidowa, akrylowa i kredowa.

Każda z nich daje inny efekt, w zależności od indywidualnych potrzeb. Jaką farbą pomalować meble ogrodowe, aby uzyskać odpowiedni?

  • Alkidowa farba jest często wybierana ze względu na swoją trwałość. Tworzy błyszczącą powierzchnię, na której nie ma widocznych słojów.
  • Akrylowa najczęściej używana jest do pokrycia elementów dekoracyjnych ze względu na mniejszą trwałość. Może tworzyć różne rodzaje powłoki.
  • Kredowa farba jest najmniej trwała, jednak daje wyjątkowy, matowy efekt z możliwością uwidocznienia słojów. Najczęściej używa się jej do dekoracji małych elementów bez funkcji użytkowej.

Jednak farba czy lakierobejca to nie jedyne dostępne rozwiązania. Czym pomalować meble ogrodowe drewniane?

Czym najlepiej pomalować meble ogrodowe?

Choć farba i lakierobejca cieszą się największą popularnością, jednak w zależności od potrzeb można wybrać inne opcje. Oleje czy lakiery są równie popularnym rozwiązaniem kwestii, czym pomalować meble drewniane ogrodowe. Dają one dość naturalny efekt i są dość trwałe. Jednak nie ukrywają one niedoskonałości, które mogą się pojawić na starszych meblach. Dlatego lepszą opcją w takim przypadku są wcześniej wspomniane bejce czy farby.

Oprócz kwestii wyboru preparatu istotne jest także to, jak pomalować meble ogrodowe. Przygotowanie nawierzchni oraz samo nakładanie farby lub bejcy powinno odbywać się dokładnie. Preparat należy nałożyć w każdym miejscu oraz jak najbardziej równo. Pozwoli to zachować właściwości drewna, wydłuży jego żywotność i pozwoli uzyskać wyjątkowy wygląd. Na szczęście sam proces jest nieskomplikowany. Po nałożeniu preparatu należy także dać dobrze mu wyschnąć dla najlepszego efektu.


Polecamy inspiracje:

Autor: Maciek z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!