Czym pomalować drewniany stół ogrodowy? Konserwacja i pielęgnacja

Jak powinna przebiegać konserwacja mebli ogrodowych drewnianych? Dziś przyjrzymy się temu zagadnieniu – zastanówmy się, w jaki sposób najlepiej odświeżyć i zabezpieczyć drewniany stół ogrodowy, żeby pięknie się prezentował przez kolejne sezony, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Drewniany stół ogrodowy

Konserwacja i pielęgnacja drewnianego stołu ogrodowego

Drewniany stół ogrodowy to jeden z najbardziej klasycznych elementów wyposażenia ogrodu – solidny, wytrzymały, elegancki, doskonale sprawdza się w warunkach zewnętrznych. Jest tylko jedno ale – wymaga stałej pielęgnacji i konserwacji, by prezentować się w ten sposób przez wiele lat. Nie ma jednak co się zniechęcać – wystarczy raz do roku odświeżyć mebel, usunąć uszkodzenia i zabezpieczyć go na kolejny sezon, by cieszył nasze oczy. Odpowiednia konserwacja zapewni nam elegancki wygląd mebla i odporność na warunki atmosferyczne: słońce, deszcz i temperatury.

zestaw drewnianych mebli do ogrodu

Zabezpieczanie drewnianego stołu ogrodowego przed użytkowaniem

Najczęściej drewniane meble są zabezpieczane przez producenta fabrycznie, warto jednak się upewnić czy jest tak w każdym przypadku. Nowy drewniany stół do ogrodu powinien być pokryty impregnatem do drewna, który ochroni go przed grzybami i szkodnikami, a następnie zabezpieczony olejem, lakierem, bejcą czy lakierobejcą. Dzięki temu meble ogrodowe drewniane będą odporne na warunki atmosferyczne, a także mikrobiologiczne. Wybór zabezpieczenia jest sprawą indywidualną – to, czy wybierzemy olej czy lakier, ma bowiem wpływ na ostateczny wygląd mebla.

drewno pomalowane olejem i bejcą

Olej czy bejca? Czym pomalować drewniany stół ogrodowy

Olej to rodzaj zabezpieczenia, które wnika w strukturę drewna, ale nie tworzy na jego powierzchni przezroczystej powłoki ochronnej, jak to ma miejsce w przypadku lakieru czy lakierobejcy. Zabezpieczone w ten sposób drewno jest matowe i łatwe w konserwacji. Olej nakłada się na drewno, zostawia do wyschnięcia, a następnie usuwa nadmiar środka miękką ściereczką. Bejca działa podobnie, ale dodatkowo barwi drewno i podkreśla rysunek słojów. Zabezpieczone bejcą czy olejem meble można ponadto pokryć lakierem, jeśli zależy nam na połyskowym wykończeniu.

drewniany stół ogrodowy pomalowany bejcą

Wykończenie lakierem drewnianego stołu ogrodowego

Lakier i lakierobejca to środki, które dodatkowo pozostawiają na drewnie ochronną powłokę, która lepiej chroni drewno przed zniszczeniem. Może to być wykończenie połyskowe bądź matowe, zależnie od rodzaju lakieru. Podczas konserwacji lakier należy usunąć i dopiero wtedy przystąpić do dalszych zabiegów. Lakierobejca jest szybsza w użyciu, ponieważ przy jednym malowaniu nakładamy zarówno warstwę konserwującą, jak i ochronną. Lakier pozwala na zabezpieczenie mebli ogrodowych konserwowanych w dowolny sposób, zarówno olejem, jak i tradycyjną bejcą.

lakier i lakierobejca wykorzystywane do ochrony drewnianego stołu ogrodowego

Pielęgnacja zniszczonego drewnianego stołu ogrodowego

Jeśli nasz drewniany stół ogrodowy jest zniszczony, zabiegi pielęgnacyjne będą trwały nieco dłużej. Należy wówczas dokładnie umyć, osuszyć, a następnie zeszlifować mebel, zwracając szczególną uwagę na miejsca uszkodzone. Ciemne plamy na drewnie powinniśmy szlifować do czasu, aż dotrzemy do zdrowego drewna. Następnie mebel należy pokryć impregnatem do drewna, chroniącym przed bakteriami i grzybami. Dopiero wówczas nakładamy na stół wybrane środki konserwujące, zależnie od potrzeb – olej, bejcę, lakierobejcę czy lakier.

***

Konserwacja i pielęgnacja drewnianych mebli ogrodowych zajmuje trochę czasu, jednak warto się postarać i uważnie przeprowadzić tego typu zabiegi, by przez wiele sezonów cieszyć się eleganckimi i solidnymi meblami ogrodowymi.


Polecamy inspiracje:

Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!