Jaki parasol ogrodowy wybrać?

W sprzedaży dostępna jest bardzo szeroka oferta parasoli ogrodowych – od klasycznych, prostych modeli, poprzez parasole łamane i parasole montowane do ściany, aż po parasole przeciwsłoneczne typu żagiel. Który z tych modeli najlepiej sprawdzi się w naszym ogrodzie?

parasol na balkon mocowany do barierki

Prostokątny parasol przeciwsłoneczny SunLine Waterproof III dobrze sprawdzi się na częściowo osłoniętym balkonie

Parasol ogrodowy – jaki wybrać?

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu parasola słonecznego, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Po pierwsze – jakiej wielkości parasol do ogrodu będzie nam potrzebny? Powinniśmy wziąć pod uwagę wielkość naszego ogródka czy tarasu (chyba nie chcemy, żeby brzeg parasola zahaczał o ściany domu) oraz obszar, jaki parasol słoneczny powinien osłonić (komplet wypoczynkowy czy może duży stół obiadowy?). Pozwoli nam się to zorientować, jakiej średnicy osłona będzie najlepsza. Druga kwestia to przeznaczenie parasola przeciwsłonecznego.

parasol ogrodowy do stołu

Proste parasole do ogrodu Alu Pro 305 będą stanowić odpowiednią osłonę dla kompletów obiadowych

Jeśli chcemy kupić parasol ogrodowy do stołu, wystarczy prosty model o odpowiedniej średnicy czaszy. W przypadku kompletów wypoczynkowych dobrze sprawdzają się modele montowane do ściany lub łamane – takie parasole przeciwsłoneczne na taras nie muszą stać na środku, więc nie będą psuły nam kompozycji wypoczynkowej. Jeśli parasol ma osłonić większą przestrzeń, najlepiej postawić na model typu żagiel, tworzący lekkie zadaszenie nad tarasem czy częścią ogrodu. Z kolei leżak najlepiej osłonią długie, wąskie parasole na taras czy niewielkie osłony, często oferowane w zestawie z leżakiem.

Tradycyjne parasole przeciwsłoneczne

Ceny tradycyjnych parasoli przeciwsłonecznych na taras są bardzo zróżnicowane – najprostsze modele można kupić za około 200 zł, podczas gdy najdroższe mogą kosztować nawet kilka tysięcy. Ceny zależą od wielkości parasola (średnica, ilość szprych), rodzaju stelaża (stalowy, aluminiowy, drewniany), rodzaju kija (prosty, łamany, rozkładany) i rodzaju materiału (rodzaj faktora, poziom ochrony przed światłem, grubość materiału, jego wodoodporność, możliwość zdjęcia z czaszy i uprania, etc.).

parasol przeciwsłoneczny na taras parasol na balkon w bloku parasole ogrodowe drewniane parasole przeciwsłoneczne na taras

Podczas wyboru najlepszego parasola ogrodowego warto wziąć pod uwagę te wszystkie czynniki. Jeśli parasol ma stale stać na dworze, warto zakupić bardziej wytrzymały model. Jeśli zamierzamy tylko od czasu do czasu wyciągnąć go ze schowka, powinna wystarczyć nam tańsza wersja – na przykład popularny parasol łamany na balkon SunLine III 150. Większość dostępnych u nas modeli parasoli ogrodowych oferowana jest w szerokiej palecie kolorystycznej, więc kwestie koloru parasola możemy swobodnie rozważyć na ostatnim etapie podejmowania decyzji.

Parasol łamany na balkon i taras

Parasol na balkon mocowany do barierki czy parasol łamany, oferujący bardzo szerokie możliwości ustawiania czaszy, to zdecydowanie droższa opcja od tradycyjnego parasola. Tego typu modele kosztują od 1500 zł w górę. Zróżnicowanie cen zależne jest od tych samych czynników co w przypadku tradycyjnych parasoli ogrodowych (wielkość, stelaż, materiał itd.). Wyższa cena tego typu rozwiązań związana jest przede wszystkim z bardziej skomplikowaną budową stelaża.

parasol ogrodowy jaki wybrać jaki parasol ogrodowy parasol do ogrodu

Parasole ogrodowe łamane świetnie sprawdzą się jako uzupełnienie kompletów wypoczynkowych. Tego typu modele nie muszą być ustawione centralnie, by zapewniać najlepszą osłonę przed słońcem. Równie dobrze mogą stać za sofą czy narożnikiem wypoczynkowym, a łamana konstrukcja ich stelaża pozwoli na idealne ustawienie czaszy względem słońca. Równie praktyczne są łamane parasole na balkon mocowane do barierki. Ten typ parasoli ogrodowych na taras to najbardziej ekskluzywny rodzaj osłony przeciwsłonecznej.

Parasole do ogrodu – żagle i osłony

Zacieniacze i osłony – określane również jako żagle – to modele dla osób, które chcą stworzyć nad swoim tarasem lekkie, materiałowe zadaszenie. Taka osłona jest bardzo efektowna, ale mało efektywna, ponieważ nie mamy możliwości zmiany ustawienia tego typu parasola na taras. Dodatkowo osłony i żagle polecane są przede wszystkim do dużych ogrodów, ponieważ system mocowania zajmuje sporą przestrzeń. Koszt zacieniacza jest bardzo zróżnicowany, zależy od rodzaju materiału na parasol ogrodowy, jego wielkości i zamówionych systemów mocowania.

parasol słoneczny parasole na taras porady

Nieco inną odmianą żagla są wysokie, proste parasole przeciwsłoneczne, montowane przy leżakach. Mają wydłużony, wąski kształt, dzięki czemu zacieniają leżak na całej długości. Dodatkową zaletą może być system obrotowy w podstawie, który pozwali na idealne ustawienie osłony względem słońca. Taki parasol przeciwsłoneczny na taras prezentuje się bardzo elegancko i idealnie sprawdza się jako osłona przed słońcem – często można zobaczyć tego typu rozwiązania w luksusowych ośrodkach wypoczynkowych.

Stojaki pod parasol do ogrodu

Najpopularniejszy typ stojaka na parasole to podstawa wykonana z tworzywa sztucznego, wypełniana betonem. Na rynku dostępne są modele różnej wielkości – po wypełnieniu betonem mogą ważyć od 20 kg do nawet 70 kg. Drugi typ podstawy parasola na taras to stojak obciążany płytami betonowymi lub granitowymi. Może to być pojedyncza płyta z mocowaniem na parasol lub też model mieszczący od dwóch do czterech płyt. Jeśli wykorzystamy najcięższe dostępne płyty, w największym modelu możemy uzyskać nawet 200 kg obciążenia. Dla osób zabierających parasol przeciwsłoneczny na plażę przydatnym dodatkiem może być uchwyt do parasola wbijany w ziemię.

parasol przeciwsłoneczny na balkon podstawa parasole przeciwsłoneczne na taras stojak parasole ogrodowe do stołu podstawa najlepsze parasole ogrodowe uchwyt

Zasada dopasowania podstawy jest dosyć prosta. Do obciążenia mniejszego parasola na balkon wystarczy mniejszy stojak, a im większy parasol, tym cięższa powinna być podstawa. Musimy jednak wziąć pod uwagę parę czynników dodatkowych. Jeśli zakupiliśmy parasol łamany, powinniśmy mocniej go dociążyć, ponieważ będzie ciążył w stronę, w którą jest przechylony. Warto pomyśleć o ciężej podstawie również wtedy, kiedy parasol do ogrodu stoi na dużej, otwartej przestrzeni, gdzie bardziej narażony jest na działanie wiatru. W zacisznym kącie ogrodu raczej nie powinniśmy mieć tego typu problemów.


Polecamy inspiracje:

Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

3 komentarze do wpisu “Jaki parasol ogrodowy wybrać?”
 1. polinka Listopad 17, 2017 at 13:06 #

  Mam świetny parasol, który kupiłam już 2 lata temu i sprawuje się lepiej niż mogłabym się spodziewać. Stał na dworze zarówno podczas deszczu jak i podczas pięknej słonecznej pogody, śladów blaknięcia brak, a konstrukcja na długie lata.

   
 2. Daria Kwiecień 17, 2017 at 22:40 #

  Ja mam parasol kupiony online dwa lata temu i wciąż wygląda jak nowy – jest stabilny, na stalowy stelaż, poszycie nie zblakło ani się nie naddarło mimo deszczy i wiatru. Mogę polecić.

   
 3. janekta Grudzień 30, 2016 at 18:29 #

  Ja mam tradycyjny parasol w ogrodzie i jestem bardzo zadowolony.

   

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!