Technika ozdabiania mebli – decoupage

mebel ozdobiony techniką decoupage

Ta technika ozdabiania przedmiotów znana jest już od setek lat. Urokowi decoupage’u ulegli m.in Ludwik XV i brytyjska królowa Charlotta. Do wyczarowania oryginalnych i egzotycznych wzorów wystarczy papier, serwetki, specjalne preparaty oraz……..trochę inwencji twórczej.

Aby ożywić wnętrze nie trzeba wcale wydawać dużo pieniędzy, można wykorzystać stare meble w całkiem nowych aranżacjach. Dzięki sztuce decoupage’u można ozdabiać nie tylko drewniane rzeczy, ale również ceramikę, szkło czy tworzywa sztuczne. Tak naprawdę ogranicza nas tylko nasza własna wyobraźnia.

Na początek możemy zacząć od dekoracji drobnych przedmiotów takich jak: pojemniki na chusteczki, wieszaki, świeczniki czy kuferki na biżuterię.  Warto się zastanowić nad tematem przewodnim jaki będzie nam przyświecał w trakcie kreacji nowego mebla.  Inspiracją mogą stać się wycinki z gazet, stare zdjęcia, tapety czy nawet pocztówki.

Ważne jest to, żeby powierzchnia przerabianej rzeczy była gładka, oczyszczona, bez oznak zadrapań i wgnieceń. Aby wybrane przez nas wzory dobrze przylegały do podłoża można przed ich naklejeniem nałożyć specjalny podkład wodny. Po całkowitym wyschnięciu podkładu smarujemy przedmiot farbą lateksową. Przy układaniu wyklejanek trzeba pamiętać o precyzji i trzymaniu się konsekwentnie swojego układu. Dla zwiększenia trwałości dekoracji całość pokrywamy warstwą lakieru varnish. Tak przygotowany przedmiot odstawiamy na maksymalnie dwa dni aby dokładnie wysechł.

Po tym okresie nie pozostaje nam nic innego jak cieszyć się z oryginalnego elementu wyposażenia naszego domu!Autor: Iwona z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!