Szklarnia szklana – jak zbudować ją we własnym ogrodzie?

Jeśli marzysz o własnych, świeżych warzywach z ogródka, idealnym rozwiązaniem może być szklarnia ogrodowa szklana. Pielęgnacja warzyw i owoców to również świetne hobby, które pozwala spędzić czas w zdrowy, pożyteczny sposób. Dzięki odpowiedniej organizacji szklarnię ogrodową szklaną można postawić nawet w niewielkich ogrodach. Jednak jak się do tego przygotować?

Szklarnia szklana cena 9 000 zł

Najlepsze miejsce na szklarnię ogrodową szklaną

Przed rozpoczęciem budowy naszej domowej szklarni musimy zastanowić się nad wyborem najlepszego miejsca. Teren, na którym zamierzamy ją postawić, musi być odpowiednio duży do jej swobodnej budowy i eksploatacji. Niezależnie od tego, czy chcemy postawić naszą szklarnię na działce, czy w przydomowym ogródku, powinniśmy upewnić się, że miejsce to jest odpowiednio zabezpieczone. Nie chcielibyśmy przecież, aby nasz wielomiesięczny trud został zniweczony przez złodziejów lub wandali. Ogrodzenie terenu, na którym stoi szklarnia, to absolutne minimum, w miarę możliwości warto również pomyśleć o monitoringu. Podczas wyznaczania terenu na budowę dobrze również zwrócić uwagę na odpowiednie nasłonecznienie oraz bliskość ujęcia wody. Należy pamiętać, że im więcej potencjalnych problemów wyłapiemy na etapie planowania, tym mniej stresu i poprawek czeka nas w przyszłości.

Szklarnia ogrodowa szklana cena 7 000 zł

Cena szklarni szklanej, czyli wybór materiału

Chyba najpowszechniejszym materiałem używanym do tego typu konstrukcji jest szkło. Koszt postawienia takiej budowli jest zauważalnie niższy niż w przypadku użycia poliwęglanu. Szkło to dobre wyjście, jeśli chcemy również zadbać o dobre nasłonecznienie naszych warzyw i owoców. Z drugiej strony, poliwęglan jest bardziej odporny na zmieniające się warunki atmosferyczne oraz łatwiejszy do samodzielnej obróbki.

Ostateczny wybór będzie zależał rzecz jasna od indywidualnych potrzeb oraz budżetu. Jednak w przypadku zdecydowania się na szkło, warto zastanowić się nad szkłem hartowanym. Jest ono trwalsze niż tradycyjny odpowiednik, a jeżeli nawet dojdzie do stłuczenia go, kawałki będą niegroźne dla naszego zdrowia. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy zamierzamy udostępniać dzieciom naszą szklarnię ogrodową. Cena szkła hartowanego jest oczywiście wyższa niż tradycyjnego, jednak kupujemy sobie za nią wolność od stresujących sytuacji.

Szklarnia ogrodowa szklana cena 9 000 zł

Pozostał jeszcze szkielet. W przypadku szklarni ogrodowych szklanych warto zastanowić się nad wykorzystaniem do tego celu drewna. Jest ono tanie, względnie proste w obróbce, a poza tym pasuje do estetyki większości ogrodów. Dzięki tym zaletom jest tak powszechne. Oczywiście minusem jest fakt, że drewno to materiał mniej trwały, szczególnie w przypadku nieodpowiedniej eksploatacji.

Rzadziej spotykanym rozwiązaniem jest aluminium — zapewnia ono zdecydowanie większą trwałość niż drewno, jest również lekkie, jednakże cena tego surowca może być zaporowa dla sporej części potencjalnych ogrodników.

Szklarnia szklana cena 7 000 zł

Samodzielnie wykonana szklarnia szklana

Jeżeli decydujemy się na samodzielną budowę, najważniejszym wyzwaniem będzie dla nas zapewnienie szczelności szklanej szklarni. Przeciągi i przewiewy mogą nas dużo kosztować, szczególnie przy niskich temperaturach. Jeżeli stawiamy szklarnię ogrodową szklaną na ziemi, warto uprzednio pozbyć się mrowisk. W przypadku użycia zwykłego szkła należy zachować szczególną ostrożność podczas jego obróbki. Dobrze jest również przemyśleć odpowiednią spadzistość dachu – jeśli będzie zbyt płaski, nasza szklarnia szklana może nie przetrwać zimy. Zalegające masy ciężkiego, wilgotnego śniegu mogą sprawić, że nawet poliwęglan wraz z aluminium nie wytrzymają jego ciężaru. Stoi więc przed nami wiele wyzwań, jednak dla osób obytych ze stolarką czy projektowaniem wytrzymałych konstrukcji samodzielna budowa szklanej szklarni będzie świetną okazją, by jeszcze raz sprawdzić swoją wiedzę, a może nawet rozwinąć się dzięki wymyśleniu nowatorskiego rozwiązania.

Szklarnia ogrodowa szklana cena 9 000 zł

Gotowe szklarnie ogrodowe szklane na działkę

Nie każdy czuje się pewnie jako konstruktor. To oczywiste. Dla osób chcących mieć na swoim terenie szklarnię szklaną, jednak nie czujących się pewnie z narzędziami (lub po prostu nie mających czasu na samodzielne majsterkowanie) istnieje szeroki wybór gotowych rozwiązań, gdzie nie trzeba martwić się o surowce, narzędzia czy detale konstrukcyjne. Kupując szklarnię ogrodową szklaną ze sklepu specjalistycznego mamy pewność, że detale architektoniczne zostały zaprojektowane przez osoby, które są w tej dziedzinie ekspertami. Podczas kupna gotowej szklarni możemy ponadto określić, jakich materiałów chcemy użyć, a w razie potrzeby uzyskamy również fachową odpowiedź na nurtujące nas pytania.Autor: Maciek z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!