Szklarnia szklana – jak zbudować ją we własnym ogrodzie?

Jeśli marzysz o własnych, świeżych warzywach z ogródka, idealnym rozwiązaniem może być szklarnia ogrodowa angielska. Pielęgnacja warzyw i owoców to również świetne hobby, które pozwala spędzić czas w zdrowy, pożyteczny sposób. Dzięki odpowiedniej organizacji szklarnię ogrodową szklaną można postawić nawet w niewielkich ogrodach. Jednak jak się do tego przygotować?

Szklarnia szklana cena 9 000 zł

Teren pod szklarnię ogrodową szklaną

Przed rozpoczęciem budowy naszej domowej szklarni szklanej musimy zastanowić się nad wyborem najlepszego miejsca. Teren, na którym zamierzamy ją postawić, musi być odpowiednio duży do jej swobodnej budowy i eksploatacji. Niezależnie od tego, czy chcemy postawić szklarnie ogrodowe angielskie na działce, czy w przydomowym ogródku, powinniśmy upewnić się, że miejsce to jest odpowiednio zabezpieczone. Nie chcielibyśmy przecież, aby nasz wielomiesięczny trud został zniweczony przez złodziejów lub wandali.

Szklarnia ogrodowa szklana cena 7 000 zł

Ogrodzenie terenu, na którym stoi szklarnia ogrodowa szklana, to absolutne minimum, w miarę możliwości warto również pomyśleć o monitoringu. Podczas wyznaczania terenu na budowę dobrze również zwrócić uwagę na odpowiednie nasłonecznienie oraz bliskość ujęcia wody. Należy pamiętać, że im więcej potencjalnych problemów wyłapiemy na etapie planowania, tym mniej stresu i poprawek czeka nas w przyszłości.

Cena szklarni szklanej, czyli wybór materiału

Chyba najpowszechniejszym materiałem używanym do tego typu konstrukcji jest szkło. Koszt postawienia szklanych szklarni angielskich jest zauważalnie niższy niż w przypadku użycia poliwęglanu. Szkło to dobre wyjście, jeśli chcemy również zadbać o dobre nasłonecznienie naszych warzyw i owoców. Z drugiej strony, poliwęglan jest bardziej odporny na zmieniające się warunki atmosferyczne oraz łatwiejszy do samodzielnej obróbki. Ostateczny wybór będzie zależał rzecz jasna od indywidualnych potrzeb oraz budżetu.

Szklarnia ogrodowa szklana cena 9 000 zł

Jednak w przypadku zdecydowania się na szkło, warto zastanowić się nad szkłem hartowanym. Jest ono trwalsze niż tradycyjny odpowiednik, a jeżeli nawet dojdzie do stłuczenia go, kawałki będą niegroźne dla naszego zdrowia. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy szklarnie ogrodowe angielskie zamierzamy udostępniać dzieciom. Cena szkła hartowanego jest oczywiście wyższa niż tradycyjnego, jednak kupujemy sobie za nią wolność od stresujących sytuacji.

Szkielet szklarni ogrodowej angielskiej

Pozostała jeszcze kwestia budowy szkieletu. Korzystając z przykładu przydomowych szklarni angielskich, warto zastanowić się nad wykorzystaniem do tego celu drewna. Jest ono tanie, względnie proste w obróbce, a poza tym pasuje do estetyki większości ogrodów. Dzięki tym zaletom jest tak powszechnie wykorzystywane w konstrukcjach popularnych szklarni ogrodowych angielskich.

Szklarnia szklana cena 7 000 zł

Oczywiście minusem jest fakt, że drewno to materiał mniej trwały, szczególnie w przypadku nieodpowiedniej eksploatacji. Należy pamiętać o jego regularnej konserwacji i naprawie ewentualnych uszkodzeń. Rzadziej spotykanym rozwiązaniem jest aluminium — zapewnia ono zdecydowanie większą trwałość szklarni angielskich niż drewno, jest również lekkie, jednakże w przypadku szklarni szklanej, cena tego surowca może być zaporowa dla sporej części potencjalnych ogrodników.

Samodzielnie wykonana szklarnia szklana

Jeżeli decydujemy się na samodzielną budowę, najważniejszym wyzwaniem będzie dla nas zapewnienie szczelności szklarni szklanej. Przeciągi i przewiewy mogą nas dużo kosztować, szczególnie przy niskich temperaturach. Jeżeli stawiamy szklarnię ogrodową szklaną na ziemi, warto uprzednio pozbyć się mrowisk. W przypadku użycia zwykłego szkła należy zachować szczególną ostrożność podczas jego obróbki. Dobrze jest również przemyśleć odpowiednią spadzistość dachu – jeśli będzie zbyt płaski, szklarnia ogrodowa angielska może nie przetrwać zimy.

szklarnie angielskie ogrodowe

Zalegające masy ciężkiego, wilgotnego śniegu mogą sprawić, że nawet poliwęglan wraz z aluminium nie wytrzymają jego ciężaru. Stoi więc przed nami wiele wyzwań, jednak dla osób obytych ze stolarką czy projektowaniem wytrzymałych konstrukcji samodzielna budowa szklarni angielskiej będzie świetną okazją, by jeszcze raz sprawdzić swoją wiedzę, a może nawet rozwinąć się dzięki wymyśleniu nowatorskiego rozwiązania.

Gotowe szklarnie angielskie ogrodowe

Nie każdy czuje się pewnie jako konstruktor. To oczywiste. Dla osób chcących mieć na swoim terenie szklarnię szklaną, jednak nie czujących się pewnie z narzędziami (lub po prostu nie mających czasu na samodzielne majsterkowanie) istnieje szeroki wybór gotowych rozwiązań, jak szklarnie ogrodowe angielskie, gdzie nie trzeba martwić się o surowce, narzędzia czy detale konstrukcyjne.

Szklarnia ogrodowa szklana cena 9 000 zł

Kupując szklarnię ogrodową szklaną ze sklepu specjalistycznego mamy pewność, że detale architektoniczne zostały zaprojektowane przez osoby, które są w tej dziedzinie ekspertami. Nam pozostaje jedynie połączenie otrzymanych elementów w całość. Podczas kupna gotowej szklarni ogrodowej angielskiej możemy ponadto określić, jakich materiałów chcemy użyć, a w razie potrzeby uzyskamy również fachową odpowiedź na nurtujące nas pytania.Autor: Maciek z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!