Kącik do zabawy dla dzieci – jak go urządzić?

Urządzając pokój dla naszych pociech pamiętamy przede wszystkim o podstawowym wyposażeniu: bezpieczne łóżko, funkcjonalne szafy i komody, niewielkie biurko. Wyposażenie pokoju dziecięcego nie powinno się jednak kończyć na dobrze dobranym komplecie mebli dla dzieci. Warto pomyśleć o przestrzeni przeznaczonej specjalnie do zabawy – takiej, gdzie nasza pociecha będzie mogła w pełni wykorzystać swoją wyobraźnię.

Domek Moon biały

Podłoga do zabaw

Zaczynamy od podstawy – podłogi. Kącik do zabaw powinien być wykończony miękką wykładziną lub wyłożony dywanem, tak żeby maluchy mogły swobodnie siadać na podłodze. Jednak jeśli nasza pociecha jest alergikiem, lepszym rozwiązaniem będzie po prostu w pełni gładka podłoga z drewnianych paneli. Ważne, żeby podłoże było ciepłe w dotyku – na zimnych płytkach maluchy nie będą się chętnie bawić.

źródło: www.inrichting-huis.com

 

Miękkie poduchy

Przy aranżacji kącika do zabaw warto zadbać o odpowiednią ilość wygodnych miejsc do siedzenia. Mogą to być miękkie materace uzupełnione poduszkami czy też po prostu duże, kolorowe pufy, które świetnie sprawdzają się w dziecięcych pokojach. Można je dowolnie formować i wykorzystywać jako siedzisko, leżankę czy mur zamku, w którym uwięziona została królewna. Dzieci będą miały możliwość wykorzystania swojej kreatywności, a rodzice pewność, że podczas zabawy w miękkich poduchach maluchy nie zrobią sobie krzywdy.

źródło: decorsun.com

Zabawki edukacyjne

Do rozwijania kreatywności dzieci świetnie nadają się zabawki edukacyjne. Powinny być kolorowe, mieć zaokrąglone kształty i szerokie możliwości wykorzystania. W tej roli świetnie sprawdzają się stoły kreatywne z tworzyw sztucznych. Rozkładane blaty, funkcjonalne przegródki i różne możliwości wykorzystania zabawek sprawiają, że maluchy chętnie spędzają przy nich czas. Jeśli mamy do dyspozycji większą przestrzeń, możemy też rozważyć zakup domku do zabaw dla dzieci.

ConstrucTable Keter - Stolik na klocki dla dzieci

Funkcjonalne schowki

Po zabawie naszego malucha na podłodze na pewno pozostanie mieszanina zabawek, klocków i kredek. Naszym zadaniem nie powinno być samodzielne sprzątnięcie pozostałości zabaw, tylko nauczenie dziecka jak to zrobić. W tym procesie bardzo przydatne są wszelkiego rodzaju skrzynie – wrzucenie zabawek do pudła razem z rodzicem nie powinno sprawić problemów nawet młodszemu dziecku. Dobrym rozwiązaniem są też szuflady do łóżek – wyciągamy ją spod łóżka, wrzucamy pluszaki i wsuwamy z powrotem. Bałagan zostaje uprzątnięty prosto i szybko.

Łóżko Cross z szufladami

Kolorowe ściany

Ściany pomalowane w żywe wzory czy wyłożone ciekawą tapetą będą znakomicie pasować do kącika zabaw. Można też umieścić na ścianach tablice do malowania lub po prostu pomalować część ściany farbą tablicową – w takim otoczeniu maluch będzie swobodnie rozwijał swoje talenty plastyczne. Warto pamiętać o tym, by tapeta czy kolorowa farba były odporne na zmywanie. Inaczej może się okazać, że po krótkim czasie ściana będzie wymagać odświeżenia.

tapety

***

Urządzając pokój zabaw dla malucha, najlepiej postawić na różnorodność – rozmaite zabawki zapewniające ogólny rozwój. Natomiast przy starszych pociechach warto wziąć pod uwagę ich rozwijające się zainteresowania. Młodego rysownika ucieszy malarski pulpit, a architekta-amatora specjalny stolik do klocków. Pamiętajmy zawsze o sprawdzeniu, czy zabawki posiadają specjalne atesty – bezpieczeństwo naszego dziecka jest najważniejsze.Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!