Kącik do zabawy dla dzieci – jak go urządzić?

Urządzając pokój dla naszych pociech pamiętamy przede wszystkim o podstawowym wyposażeniu: bezpieczne łóżko, funkcjonalne szafy i komody, niewielkie biurko. Wyposażenie pokoju dziecięcego nie powinno się jednak kończyć na dobrze dobranym komplecie mebli dla dzieci. Warto pomyśleć o kąciku do zabawy dla dzieci – takiemu, gdzie nasza pociecha będzie mogła w pełni wykorzystać swoją wyobraźnię.

łóżko domek Moon biały

Podłoga do zabaw

Zaczynamy od podstawy – podłogi. Kącik do zabaw powinien być wykończony miękką wykładziną lub wyłożony dywanem, tak żeby maluchy mogły swobodnie siadać na podłodze. Jednak jeśli nasza pociecha jest alergikiem, lepszym rozwiązaniem będzie po prostu w pełni gładka podłoga z drewnianych paneli. Ważne, żeby podłoże było ciepłe w dotyku – na zimnych płytkach maluchy nie będą się chętnie bawić.

aranżacja pokoju dziecka

 

Miękkie poduchy

Przy aranżacji kącika do zabaw warto zadbać o odpowiednią ilość wygodnych miejsc do siedzenia. Mogą to być miękkie materace uzupełnione poduszkami czy też po prostu duże, kolorowe pufy, które świetnie sprawdzają się w dziecięcych pokojach. Można je dowolnie formować i wykorzystywać jako siedzisko, leżankę czy mur zamku, w którym uwięziona została królewna. Dzieci będą miały możliwość wykorzystania swojej kreatywności, a rodzice pewność, że podczas zabawy w miękkich poduchach maluchy nie zrobią sobie krzywdy.

wygodne poduchy idealne do pokoju dziecka

Zabawki edukacyjne

Do rozwijania kreatywności dzieci świetnie nadają się zabawki edukacyjne. Powinny być kolorowe, mieć zaokrąglone kształty i szerokie możliwości wykorzystania. W tej roli świetnie sprawdzają się stoły kreatywne z tworzyw sztucznych. Rozkładane blaty, funkcjonalne przegródki i różne możliwości wykorzystania zabawek sprawiają, że maluchy chętnie spędzają przy nich czas. Jeśli mamy do dyspozycji większą przestrzeń, możemy też rozważyć zakup domku do zabaw dla dzieci.

 

Funkcjonalne schowki

Po zabawie naszego malucha na podłodze na pewno pozostanie mieszanina zabawek, klocków i kredek. Naszym zadaniem nie powinno być samodzielne sprzątnięcie pozostałości zabaw, tylko nauczenie dziecka jak to zrobić. W tym procesie bardzo przydatne są wszelkiego rodzaju skrzynie – wrzucenie zabawek do pudła razem z rodzicem nie powinno sprawić problemów nawet młodszemu dziecku. Dobrym rozwiązaniem są też szuflady do łóżek – wyciągamy ją spod łóżka, wrzucamy pluszaki i wsuwamy z powrotem. Bałagan zostaje uprzątnięty prosto i szybko.

Łóżko Cross z szufladami

Kolorowe ściany

Ściany pomalowane w żywe wzory czy wyłożone ciekawą tapetą będą znakomicie pasować do kącika zabaw. Można też umieścić na ścianach tablice do malowania lub po prostu pomalować część ściany farbą tablicową – w takim otoczeniu maluch będzie swobodnie rozwijał swoje talenty plastyczne. Warto pamiętać o tym, by tapeta czy kolorowa farba były odporne na zmywanie. Inaczej może się okazać, że po krótkim czasie ściana będzie wymagać odświeżenia.

tapety do pokoju dziecięcego

***

Urządzając pokój zabaw dla malucha, najlepiej postawić na różnorodność – rozmaite zabawki zapewniające ogólny rozwój. Natomiast przy starszych pociechach warto wziąć pod uwagę ich rozwijające się zainteresowania. Młodego rysownika ucieszy malarski pulpit, a architekta-amatora specjalny stolik do klocków. Pamiętajmy zawsze o sprawdzeniu, czy zabawki posiadają specjalne atesty – bezpieczeństwo naszego dziecka jest najważniejsze.Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!