Wymiary ławki parkowej – jakie są najpopularniejsze?

Dobra ławka powinna być na tyle komfortowa, aby w chwili relaksu można było zapomnieć o jej istnieniu. Odpowiednio dobrana jest stylowa, ale nie odwraca uwagi od uroków otoczenia. Od czego zależy wygoda i funkcjonalność popularnych ławek parkowych? Na komfort użytkowania ławki wpływa kilka czynników. Jednym z ważniejszych są wymiary. Oczywiście, wybierając ławkę, warto też przyjrzeć się materiałowi, z którego jest ona wykonana oraz cechom charakerystycznym dla danego modelu. Ławka o właściwych wymiarach i ciekawym wyglądzie nierzadko stanowi doskonałą ozdobę terenu.

Ławka parkowa - wymiar 180cm

Typowy wymiar ławek parkowych to 180cm długości.

Przegląd rodzajów ławek parkowych

Wybór ławek parkowych jest naprawdę szeroki. Obecnie produkuje się je z wielu materiałów i w coraz bardziej wyszukanych formach. Dostępne są ławki żeliwne, stalowe, aluminiowe, drewniane, betonowe oraz kamienne. Popularne są także modele wykonane z łączonych materiałów, na przykład ze stali nierdzewnej połączonej z drewnem. Kształty ławek mogą się bardzo różnić. Wybór modelu powinno się uzależnić od zastosowania. W niektórych okolicznościach świetnie sprawdzi się prosta ławka bez oparcia, innym razem lepsza okaże się taka wyposażona nie tylko w oparcie, ale i podłokietniki. W eleganckich miejscach pięknie prezentują się ławki z ozdobnymi wykończeniami. Zachwyt budzą zazwyczaj dekoracyjne, żeliwne elementy. Ławki bez oparcia są odpowiednie w pobliżu obiektów sportowych czy na chodnikach. Zapewniają wówczas możliwość krótkiego odpoczynku, nie odwracając uwagi od otoczenia. To minimalistyczne rozwiązanie jest zarazem jednym z popularniejszych, stosowanych w miejskiej przestrzeni. Nietypowe kształty i wymiary ławek częściej znajdziemy w prywatnych ogrodach. Z kolei w parkach przeważają proste konstrukcje wyposażone w oparcia.

Najpopularniejsze rozmiary ławek

Wymiar ławki w dużym stopniu wpływa na jej wygodę. Ile mierzy cała ławka? To zależy przede wszystkim od przeznaczenia modelu i rodzaju oparcia. Popularna ławka parkowa ma 150-180 cm długości. Jest to uniwersalny wymiar – taka ławka pomieści 3 a nawet 4 osoby. Wysokość ławki może być bardzo różna. Przeciętna ławka z oparciem ma 90 cm wysokości. Do takich wymiarów wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni. Z tego powodu przyjęto, że są to wymiary ławki parkowej, które sprawdzają się najlepiej w przestrzeniach publicznych. Pragnąc wyposażyć swój teren, warto zastanowić się, kto będzie z niego korzystał. Inna wysokość ławki będzie odpowiednia dla dzieci, a inna dla dorosłych. Wysokość siedziska mierzona od ziemi zazwyczaj wynosi minimum 40 cm. Kluczowym czynnikiem są w tym przypadku nogi żeliwne, które w zależności od kształtu mają rozmaite wymiary. Przy wyborze ławki warto zwrócić uwagę także na szerokość desek, głębokość siedziska i wysokość oparcia – te wymiary mają istotny wpływ na poczucie komfortu.

Zastosowania ławki parkowej

Ławki parkowe znajdziemy nie tylko w parkach. Sprawdzą się one w wielu innych przestrzeniach publicznych, na przykład przed obiektami sportowymi, domami kultury, na szkolnych boiskach czy osiedlowych podwórkach. Coraz częściej można je znaleźć również w prywatnych ogrodach, gdzie zapewniają wygodę i relaks całej rodzinie. Co więcej, ławki mają nie tylko zastosowanie użytkowe – coraz częściej spełniają świetnie funkcję dekoracyjną. Konstrukcje charakteryzujące się nowoczesnym wzornictwem rewelacyjnie wzbogacają miejską przestrzeń. Z kolei elegancję dworku pięknie podkreśli model z koronkowym stelażem i wykończeniem w tradycyjnym stylu.Autor: Meblobranie
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!