Technorattan Corfu – uogólnienie czy świadome nadużycie?

Coraz częściej, szukając mebli ogrodowych Corfu, można natknąć się w opisach na określenia „meble rattanowe Corfu” czy „meble ogrodowe z technorattanu Corfu”. Takie sformułowania wprowadzają klientów w błąd, ponieważ meble z serii Corfu nie są wykonane z technorattanu, a z tworzywa sztucznego. Czy jest to świadome nadużycie, mające skłonić nieświadomych różnicy klientów do zakupu, czy może po prostu uogólnienie?

Corfu Box Set połączony z Corfu Love Seat Max pod altaną

Meble Corfu wyglądają jak technorattanowe, ale wykonane są z tworzywa sztucznego.

Co to właściwie technorattan?

Zanim przejdziemy do właściwego tematu, warto wyjaśnić co to jest technorattan. Technorattan to sztucznie wytworzone włókno wzorowane na oryginalnym rattanie, pnączu z terenów Azji. Meble rattanowe tworzy się w podobny sposób jak meble z wikliny – poprzez ręczne wyplatanie określonych kształtów. W taki sam sposób powstają meble z technorattanu. Technorattanowe liany wytwarza się poliuretanu, a następnie ręcznie zaplata na metalowym stelażu.

Okrągła plecionka Ligurito i płaska Trimante

Technorattanowe włókna występują w dwóch wersjach: okrągłej, bardziej kojarzącej się z naturalnym rattanem, i płaskiej.

Meble Corfu to z kolei odlew z tworzywa sztucznego. Produkuje się je za pomocą formowania wtryskowego – ta technika pozwala na uzyskanie idealnego odwzorowania technorattanowego wzoru. Tworzywo sztuczne używane do produkcji to polipropylen. Materiał ten jest odporny na warunki atmosferyczne, wytrzymały i nie wymaga konserwacji. Cały proces produkcji jest zmechanizowany. Fabryki marki Curver znajdują się w Europie. Największą popularnością cieszą się zestawy Corfu Fiesta i Corfu Set.

Zaokrąglony wzór z odlewu na meblach Corona i płaski na Corfu.

Dla porównania – wzór naśladujący technorattanową plecionkę wykonany z odlewu. Po lewej Corona, po prawej Corfu.

Jakie są różnice pomiędzy technorattanem a Corfu?

Podstawową różnicą odczuwalną przez użytkowników jest elastyczność mebli z technorattanu i sztywność mebli z tworzyw sztucznych. Różnice te wynikają ze wspomnianej techniki produkcji. Meble technorattanowe wyplatane są ręcznie, natomiast proces produkcji Corfu jest w pełni zmechanizowany. Gotowy produkt na pierwszy rzut oka wygląda podobnie, dopiero przy bezpośrednim zetknięciu z nim odczujemy różnicę. Dlatego też pojawiające się w opisach określenie „meble ogrodowe Corfu rattan efekt” nie mija się z prawdą.

porównanie Corfu i Nilamito

Po lewej stronie widać zbliżenie na fotel Corfu, po prawej wykończenie technorattanowego narożnika Nilamito.

Jeśli spojrzymy na mebel z bliska, zauważymy różnicę między plecionką a odlewem. W plecionce można wyróżnić poszczególne włókna, natomiast odlew tworzy jednolitą twardą strukturę. Meble technorattanowe są elastyczne, uginają się lekko pod ciężarem ciała. Meble Corfu są sztywne – o ich miękkości decydują jedynie poduszki. Odporność na warunki atmosferyczne w obu rodzajach mebli jest podobna. Zarówno meble technorattanowe, jak i meble Corfu, są odporne na wodę, promieniowanie UV i temperatury.

Porównanie Nilamito i Corfu

Brązowa płaska plecionka technorattanowa Nilamito zestawiona z naśladującą płaski technorattan strukturą Corfu.

Znaczącą różnicą dla klientów jest fakt, że meble Corfu są w dużo lepszej cenie, bardziej przystępnej. Jeśli chcielibyśmy kupić za te same pieniądze równie funkcjonalny zestaw technorattanowy, to będzie on słabej jakości. Dlatego, jeśli mamy ograniczony budżet i wahamy się, czy wybrać tani technorattan czy Corfu, lepiej zdecydować się na meble Corfu, które dłużej nam posłużą.

Corfu technorattan – nieświadoma pomyłka czy próba wprowadzenia w błąd?

Dlaczego niektórzy sprzedawcy używają sformułowań „meble ogrodowe Corfu technorattan”? Przede wszystkim dlatego, że określenie „technorattan” zwiększa wyniki sprzedaży. Na allegro aukcja zatytułowana „meble ogrodowe corfu box rattanowe technorattan” będzie wyświetlać się znacznie częściej niż aukcja bez słowa „technorattan”. Razem z częstotliwością wyświetlania rosną szanse na sprzedanie produktu, więc nic dziwnego, że sprzedawcy decydują się na taki ruch.

Zestaw Elegante ustawiony w ogrodzie

Określenie technorattan wielu osobom kojarzy się z eleganckim wyglądem mebli.

Z punktu widzenia konsumentów słowo „technorattan” to synonim mebli wysokiej jakości, produktu z wyższej półki, wyznacznik stylu i wyglądu. Część osób jednak nie wie czym ten technorattan właściwie jest i łatwo daje się skusić na umieszczone w nazwie aukcji hasło. Co więcej, takie osoby są przekonane, że odlew z tworzywa sztucznego to technorattan, ponieważ tak poinformował ich sprzedawca.

Możliwe, że sami sprzedawcy nie są do końca świadomi różnicy pomiędzy meblami technorattanowymi a Corfu i używanie takich określeń związane jest nie ze złą wolą, ale z niedostateczną wiedzą. Powstaje pytanie: czy to źle, że sprzedawcy stosują takie uogólnienie? Jak sądzicie? Zapraszamy do udziału w naszej sondzie.

Czy to źle, że niektórzy sprzedawcy określają meble Corfu jako technorattanowe?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy inspiracje:

Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeden komentarz do wpisu “Technorattan Corfu – uogólnienie czy świadome nadużycie?”
  1. grzes Kwiecień 7, 2016 at 12:30 #

    Tylko i wyłącznie chęć pojawienia się na więcej zapytań w Allegro i Google ;)

     

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!