Stylowe oświetlenie wewnętrzne – jakie lampy do domu wybrać?

Wybór oświetlenia do domu to skomplikowana sprawa – ogrom możliwości nie tylko pod względem rodzajów lamp, ale i stylu, wcale nie ułatwia sprawy. Światło w odpowiedniej oprawie może nadać naszemu wnętrzu określony charakter, zdecydować o jego stylu i przytulności, warto więc poświęcić dłuższą chwilę na zastanowienie się nad wyborem odpowiedniej lampy. Na co zwrócić uwagę przy zakupie oświetlenia wewnętrznego i jak wybrać idealny dla siebie model lampy?

Lampa Silvia Vita Copenhagen Design

Lampy do przedpokoju

Kiedy wkraczamy do czyjegoś domu lub mieszkania, przedpokój to pierwsze miejsce, które oglądamy. Tu wyrabiamy sobie pierwsze wrażenie o mieszkaniu naszych gospodarzy, dlatego do przedpokoju warto wybrać efektowną lampę. Jeśli pomieszczenie ma regularny kształt możemy sobie pozwolić na ciekawy model żyrandola czy lampy wiszącej, który będzie przyciągał wzrok. Z kolei w przypadku przedpokoju tworzonego przez długi korytarz lepszą opcją może być kilka powieszonych wzdłuż sufitu eleganckich plafonów.

Acorn Miedź lampa wisząca z abażurem do salonu czarny

Oświetlenie wewnętrzne – lampy do kuchni

W kuchni czy jadalni warto wybrać odpowiednią lampę wiszącą nad stół – to stół właśnie jest sercem tego pomieszczenia, więc oświetlenie powinno tworzyć wokół niego odpowiednią atmosferę. W zależności od kształtu i rozmiarów stołu mamy naprawdę wiele możliwości. Nad długimi stołami sprawdzają się mniejsze pojedyncze lampy wiszące powieszone wzdłuż stołu, nad bardziej kwadratowymi czy okrągłymi centralnie zawieszone żyrandole. Styl lampy warto dopasować do aranżacji pomieszczenia.

Nowoczesny żyrandol do salonu Vita Asteria Petrol

Oświetlenie wewnętrzne – lampy do salonu

Salon – ze względu na swoją rolę reprezentacyjną – daje bardzo duże możliwości wyboru oświetlenia wewnętrznego. Oprócz głównej lampy wiszącej możemy tu zawiesić kinkiety czy postawić praktyczną lampę stojącą; wszystko zależy od wielkości pomieszczenia i naszych potrzeb. Dokonując wyboru pamiętajmy, żeby dopasować lampy do siebie i dzięki temu zachować harmonijność wystroju naszego wnętrza. Możliwości jest naprawdę wiele, zarówno tych prostszych, jak i bardziej ozdobnych.

Vita Copenhagen Cuna lampa wisząca zielona miętowa

Oświetlenie wewnętrzne – lampy do sypialni

W sypialni potrzebujemy zazwyczaj dwóch rodzajów oświetlenia: lampy głównej, która pozwoli nam wieczorami na swobodne poruszanie się po sypialni, oraz lampki nocnej, która przyda się do doświetlenia czytanej wieczorem książki czy też umożliwi wieczorną wycieczkę do łazienki bez obijania się o meble. Oświetlenie główne powinno być dobrze zgrane z lampką nocną – jeśli zdecydujemy się na prosty plafon, będziemy mogli sobie pozwolić na bardziej efektowną nocną lampkę.

Żyrandol do pokoju dziewczynki Carmina Mini morski

Oświetlenie wewnętrzne – lampy do łazienki

Miejskie łazienki nie należą zazwyczaj do zbyt obszernych pomieszczeń, dlatego nie warto ich dodatkowo przytłaczać dużymi lampami. Świetnie sprawdzi się tu prosty i elegancki plafon sufitowy, a nad lustro – dyskretny kinkiet. Dzięki takiemu zastosowaniu lamp do łazienki wnętrze będzie dobrze oświetlone, a jednocześnie będzie się elegancko i stylowo prezentować.

***

Wybierając oświetlenie wewnętrzne do mieszkania zawsze zastanów się przed zakupem, czy dany model pasuje do wnętrza i czy będzie odpowiadał Twoim potrzebom pod względem funkcjonalnym. Wówczas będziesz mógł mieć pewność, że dokonałeś dobrego wyboru.


Autor: Natalia z Meblobranie.pl
Zostaw komentarz:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu..

Bądź pierwszy! Powiedz nam co myślisz!

Wszystkie treści wykorzystywane na blogu są objęte prawem autorskim i ich jakiekolwiek wykorzystywanie jest zabronione!